Friday, September 28, 2012

Goodies for Linux

Druga beta Ubuntu 12.10
Druga i ostatnia beta Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal została udostępniona . Znajdziemy w niej m.in. środowisko Unity 6.6 oraz aplikacje wchodzące w skład GNOME 3.6.
GNOME 3.6 wydane
Ukazała się nowa wersja środowiska graficznego GNOME , oznaczona numerem 3.6. W najnowszym wydaniu przeprojektowano menedżer plików Nautilus, ekran podglądu, obszar powiadamiania oraz okno blokady ekranu i logowania.

Thursday, September 27, 2012

Goodies for Linux

Będzie można wyłączyć wyszukiwanie sieciowe w Unity
W odpowiedzi na kontrowersje wokół propozycji Amazona w wynikach wyszukiwaniu w Dashu, deweloperzy Canonical zdecydowali się na dodanie możliwości wyłączenia wyszukiwarek sieciowych w Unity.
Backdoor w niektórych kopiach phpMyAdmin 3.5.2.2
Część kopii narzędzia do zarządzania bazami danych phpMyAdmin zawierało backdoora, poinformował serwis SourceForge , który hostuje projekt. Zainfekowane archiwum dystrybuowane było przez jeden z koreańskich serwerów lustrzanych znany jako cdnetworks-kr-1. Został on już wyłączony z infrastruktury SF.

Tuesday, September 25, 2012

Goodies for Linux

Nowe wydania GStreamera, GTK+, GLib i Cluttera
Wydane zostały framework GStreamer 1.0 , a także biblioteki GTK+ 3.6 , GLib 2.34 i Clutter 1.12 . Nowe wersje związane są ze środowiskiem GNOME 3.6, którego premiera już wkrótce.
Kontrowersje wokół reklam Amazona w wynikach wyszukiwania w Unity
Jedną ze zmian w ostatnim wydaniu Unity 6.6 było połączenie kilku wyszukiwarek ( lens ). Wprowadziła ona wśród użytkowników Ubuntu pewne kontrowersje, bowiem na skutek tego w oknie wyszukiwania zaczęły się pojawiać sugestie internetowego sklepu Amazon. Oprócz samego faktu dodania reklam do systemu, oznacza to również przekazywanie każdego lokalnego wyszukiwania zewnętrznej firmie.

Monday, September 24, 2012

Goodies for Linux

W minionym tygodniu (28)
Zapraszamy na podsumowanie ostatnich siedmiu dni. W minionym tygodniu m.in.: Red Hat wykorzystał licencję GPL w sporze patentowym, wydano Sabayona 10, Xena 4.2, środowiska Cinnamon 1.6 i Unity 6.6, a także alfy Fedory 18 i Mandrivy 2012.0 i kolejne wersje kandydujące NetBSD 6.0 i Slackware 14. Ponadto dowiedzieliśmy się o dość istotnej zmianie we włoskim prawie oraz kontrowersyjnym odwrocie władz Fryburga od WiOO w administracji.
Onlitor 0.9 RC1 - prośba o testy
Ukazała się nowa wersja Onlitora , prostego programu do zarządzania modemami mobilnymi, oznaczona numerem 0.9 RC1. Autor aplikacji prosi o testy.

Friday, September 21, 2012

Goodies for Linux

Konferencja NGSec w Krakowie
Next Generation Security   to pierwsza konferencja, która za cel stawia sobie integrację całego środowiska związanego z bezpieczeństwem IT. Będzie okazją do poznania specjalistów związanych z tą branżą. Spotkanie odbędzie się 17-18 października w Krakowie.
Wykorzystanie WiOO przez parlamenty powoli rośnie
Parlamenty krajów z całego świata coraz częściej korzystają z Wolnego i Otwartego Oprogramowania, choć wzrost ten jest raczej niewielki, wynika z raportu Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ, donosi serwis Joinup .

Thursday, September 20, 2012

Goodies for Linux

Cinnamon 1.6 wydany
Deweloperzy środowiska Cinnamon udostępnili wersję oznaczoną numerem 1.6 . W najnowszym wydaniu forka GNOME Shell znajdziemy nowy menedzer plików Nemo, wiele usprawnień obszaru roboczego oraz liczne poprawki błędów.
Pierwsza alfa Mandrivy 2012.0
Ukazała się pierwsza alfa Mandrivy 2012.0 . W tym rozwojowym wydaniu dystrybucji znajdziemy m.in. KDE 4.9.0, usprawniony instalator oraz inne poprawki.

Wednesday, September 19, 2012

Goodies for Linux

Fryburg odchodzi od WiOO w nie całkiem jasnych okolicznościach
Władze niemieckiego miasta Fryburg planują powrót do niewolnego oprogramowania biurowego. Open Source Business Alliance, Free Software Foundation Europe oraz Bundesverbands Informations- und Kommunikationstechnologie zwracają uwagę, że okoliczności tej decyzji nie są całkiem jasne. Organizacje apelują o ujawnienie stojącej za nią analizy, czytamy w serwisie Joinup .

Tuesday, September 18, 2012

Goodies for Linux

Red Hat wykorzystuje licencję GPL w konflikcie patentowym
Red Hat w kontrpozwie przeciwko Twin Peaks Software (TPS) zarzuca łamanie licencji GPL v2, w związku z czym żąda zaprzestania dystrybucji produktów należących do tej firmy.
WiOO ma pierwszeństwo we włoskiej administracji
Włoski parlament przegłosował nowelizację krajowych przepisów dotyczących cyfrowej administracji. Na jej mocy Wolne i Otwarte Oprogramowanie ma pierwszeństwo przy wdrażaniu nowych rozwiązań informatycznych, donosi serwis Joinup .

Monday, September 17, 2012

Goodies for Linux

W minionym tygodniu (27)
Zapraszamy na podsumowanie ostatnich siedmiu dni. W minionym tygodniu m.in.: GarageGames zapowiedziało udostępnienie silnika Torque 3D na wolnej licencji, wydano Virtualboksa 4.2, system dla modeli rakiet AltOS 1.1, drugą betę GNOME 3.6, pierwszą alfę Magei 3, zapowiedziano lekko poprawioną wersję 2.0 Raspberry Pi, z którego zresztą na Uniwersytecie w Southhampton zbudowano pierwszy superkomputer.

Friday, September 14, 2012

Goodies for Linux

AltOS 1.1 - otwartoźródłowe oprogramowanie dla modeli rakiet
Bdale Garbee i Keith Packard udostępnili wersję 1.1 systemu AltOS, otwartoźródłowego oprogramowania dla modeli rakiet. W wydaniu poprawiono i usprawniono kilka elementów firmware'u do rakiet oraz interfejsu do konfiguracji oprogramowania i analizy lotu.
Virtualbox 4.2 wydany
Oracle wydało Virtualboksa 4.2 . W najnowszej wersji dodano obsługę nowych systemów, a także poprawiono obsługę sieci oraz zarządzanie maszynami wirtualnymi.

Tuesday, September 11, 2012

Goodies for Linux

Druga beta GNOME 3.6 z poprawkami błędów
Deweloperzy GNOME udostępnili drugą betę wydania 3.6 , oznaczoną numerem 3.5.91. Nie znajdziemy w niej żadnych nowości, poprawiono jedynie znalezione błędy.
Zapowiedź Raspberry Pi 2.0
Fundacja Raspberry Pi zapowiedziała model 2.0 popularnej platformy komputerowej. Producent uwzględnił w nim kilka uwag od użytkowników.

Monday, September 10, 2012

Goodies for Linux

W minionym tygodniu (26)
Zapraszamy na podsumowanie ostatnich siedmiu dni. W minionym tygodniu m.in.: Google poinformowało, że każdego dnia aktywowanych jest 1,3 miliona nowych urządzeń z Androidem, wydano LFS 7.2, SystemRescueCD 3.0.0, Qubes 1.0 oraz openSUSE 12.2, Canonical udostępniło pierwszą betę Ubuntu 12.10, a w Debianie w rankingu popularności na pierwsze miejsce wysunęła się architektura amd64.

Saturday, September 08, 2012

Goodies for Linux

Pierwsza beta Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal
Canonical udostępniło pierwszą betę Ubuntu 12.10 . W tym wydaniu zmieniono liczbę i rozmiar nośników instalacyjnych: porzucono alternatywne instalatory oraz zrezygnowano z tradycyjnych CD dla biurkowej wersji - obraz ISO zajmuje teraz 800 MB, czyli nie można go nagrać na najczęściej spotykanych płytach CD. Ponadto umożliwiono korzystanie z Unity 3D na systemach bez sprzętowej akceleracji graficznej, a domyślną wersją Pythona jest 3.0.
Xorg 1.13 z lepszą obsługą układów hybrydowych
Deweloperzy Xorga udostępnili wydanie 1.13 serwera X . W jego najnowszej wersji udoskonalono obsługę hybrydowych układów graficznych, w tym wyświetlaczy podłączanych przez USB czy technologii w rodzaju NVIDIA Optimus.

Thursday, September 06, 2012

Goodies for Linux

Amd64 najpopularniejszą architekturą w Debianie
Jak poinformował Bill Allombert, amd64 zaczęło wygrywać z 51% głosów. Druga najpopularniejsza architektura i386 ma 47%.
openSUSE 12.2 wydany
Ukazała się nowa wersja dystrybucji openSUSE . W wydaniu oznaczonym numerem 12.2 znajdziemy m.in. Linuksa 3.4, KDE 4.8.4 (domyślne środowisko) oraz GNOME 3.4.2.

Tuesday, September 04, 2012

Goodies for Linux

Haiku przeportowane na x86_64
Alex Smith, w ramach projektu na tegorocznym Google Summer of Code, przeportował system operacyjny Haiku na architekturę x86_64 . Większość aplikacji oraz sterowników jest już dostępna na systemach 64-bitowych, kolejne są w drodze.

Monday, September 03, 2012

Goodies for Linux

W minionym tygodniu (25)
Zapraszamy na podsumowanie ostatnich siedmiu dni. W minionym tygodniu m.in.: Lider Projektu OpenIndiana zrezygnował ze stanowiska, Mozilla wydała Firefoksa i Thunderbirda 15, zaś deweloperzy m.in. Rockboksa, Bitwy o Wesnoth, GNOME i Qt przygotowują się do kolejnego wydania, zaś NASA eksperymentuje z miniaturowymi satelitami, których jednostką centralną ma być smartfon z Androidem.
SUSE udostępnia pierwsze korporacyjne rozwiązanie oparte na OpenStack do uruchamiania prywatnej chmury
Podczas konferencji CloudOpen 2012 firma SUSE poinformowała o udostępnieniu SUSE Cloud - pierwszego objętego komercyjnym wsparciem rozwiązania do uruchomienia prywatnej chmury. Tworząc je wykorzystano otwarty projekt OpenStack oraz ponad dwudziestoletnie doświadczenie SUSE w dziedzinie komercjalizacji projektów open source i zapewnianiu globalnej pomocy technicznej klasy korporacyjnej.
We wrześniowym ''Linux & Android Magazine''
Tematem wiodącym wrześniowego wydania Linux & Android Magazine jest życie z Windows , dział dotyczący Androida zawiera drugi odcinek tworzenia mobilnych aplikacji za pomocą PhoneGapa , a na DVD znajduje się Commodore OS Vision !
NVIDIA pracuje nad sterownikami do układów hybrydowych
Jeszcze niedawno NVIDIA kategorycznie odmawiała wspierania hybrydowych układów graficznych Optimus, co ostatecznie sprowokowało Linusa Torvaldsa do użycia grubszych słów pod adresem firmy. Teraz okazuje się, że NVIDIA jest zainteresowana radami społeczności WiOO na temat implementacji układów hybrydowych. Co więcej: producent kart graficznych stworzył już na własne potrzeby wstępnie działający sterownik.
Warsztaty - bezpieczeństwo www
Czy chciałbyś nauczyć się wykrywać zagrożenia oraz podatności w systemach, ćwicząc na rzeczywistych systemach w LAB? Czy interesują Cię intrygujące i nietypowe przykłady luk w aplikacjach? Jeśli tak, zapraszamy szkolenie z zaawansowanego bezpieczeńswa aplikacji webowych organizowane przez Securitum. Naprawdę warto! Portal Linux.pl jest patronem medialnym szkolenia.