Wednesday, October 31, 2012

Goodies for Linux

CrossOver dziś za darmo
CodeWeavers, producent bazującego na Wine programu CrossOver, udostępnia dziś swój produkt do pobrania za darmo. Dodatkowo można otrzymać roczne wsparcie oraz aktualizacje. Akcja zorganizowana jest z okazji wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.
Listopadowe wydanie ''Linux & Android Magazine''
Temat wiodący listopadowego numeru Linux & Android Magazine stanowi wykrywanie włamań, dział dotyczący Androida zawiera instrukcję synchronizacji danych i ustawień aplikacji za pomocą aplikacji roota DataSync, a na DVD znajduje się Ubuntu 12.10!
Dark Gates 0.2.1
Dark Gates doczekały się wersji 0.2.1 . To wydanie skupia się przede wszystkim na uzupełnieniu braków w grafice oraz naprawie błędów. Wszystkie potwory mają swoją grafikę. Ikony czarów zostały narysowane od nowa, oraz każdy czar posiada własną animację podczas rzucania zaklęcia. Animacja obrażeń i nie trafienia tez została dodana.  
Wydano FreeNAS 8.3
Deweloperzy FreeNAS, systemu dla dysków sieciowych, udostępnili wersję 8.3 , bazującą na FreeBSD oznaczonym tym samym numerem wersji. W najnowszym wydaniu m.in. zaktualizowano system plików ZFS do wersji 28 oraz poprawiono system wtyczek i interfejs użytkownika.
Monitoring bezpieczeństwa sieci
Czy monitorujesz swoją sieć pod względem ataków? Czy w razie naruszenia bezpieczeństwa, posiadasz narzędzia umożliwiające zlokalizowanie atakującego? Czy monitorujesz wydajność swojej infrastruktury IT? Jeśli interesuje Cię powyższa tematyka i chciałbyś wiedzieć jak niewielkim kosztem, z wykorzystaniem narzędzi Open Source, zbudować skuteczną infrastrukturę monitorującą sieć pod wzlędem bezpieczeństwa, zapraszamy na organizowane przez firmę Securitum szkolenie autorskie. Portal Linux.pl jest patronem medialnym tego przedsięwzięcia.

Monday, October 29, 2012

Goodies for Linux

W minionym tygodniu (33)
Zapraszamy na podsumowanie ostatnich siedmiu dni. W minionym tygodniu m.in.: wykryto rzadki błąd w Linuksie, który może powodować uszkodzenie danych, wydano GNOME 3.6.1 i Cairo-dock 3.1, Red Hat rozpoczął portowanie OpenJDK na 64-bitowy ARM, a fińska szkoła udowadniła, że WiOO może być nie tylko tańsze, ale i lepsze.
Błąd z ext4 dużo rzadszy, ale nadal nie całkiem zlokalizowany
Deweloperzy Linuksa nadal badają niedawno wykryty błąd w sterowniku ext4 , który może doprowadzić do uszkodzenia danych. Mają wiadomość dobrą i złą: z jednej strony prawdopodobieństwo wystąpienia błędu są zdecydowanie mniejsze, z drugiej strony nie wiadomo gdzie dokładnie on tkwi i dotyczyć on może również innych elementów jądra.
WiOO w fińskiej szkole: tańsze i lepsze
Wolne i Otwarte Oprogramowanie może być nie tylko tańsze, ale również lepsze, wynika z raportu VTT, fińskiego rządowego instytutu badawczego. Badanie (fi.) przeprowadzone zostało w gimnazjum Kasavuoren, w gminie Kauniainen, które z Linuksa oraz innych wolnych i otwartych programów korzysta od 2007 r.

Thursday, October 25, 2012

Goodies for Linux

Zapraszamy na Spinacz.edu.pl
Platforma wymiany informacji www.spinacz.edu.pl spina ze sobą środowisko biznesu i nauki. Za pomocą serwisu został ułatwiony kontakt między młodymi twórcami projektów Open Source a instytucjami/firmami, w której mogłyby zostać wdrożone ich innowacyjne pomysły. Projekt trwa od 2011 roku, a jego kontynuacja przewidziana jest do połowy 2013 roku, z perspektywą na przedłużenie i rozszerzenie działalności i zakresu projektów tworzonych przez studentów, doktorantów i pracowników naukowych.
Błąd w Linuksie 3.6.2 i 3.6.3 może powodować uszkodzenie danych na ext4
W wydaniu 3.6.2 jądra Linux dokonano zmiany w implementacji ext4 , która w specyficznej sytuacji może prowadzić do uszkodzenia systemu plików. Na czym polega błąd i dlaczego nie został wcześniej wykryty?

Wednesday, October 24, 2012

Goodies for Linux

Rusza rejestracja na konferencję BrainShare 2013
Podczas zaplanowanej na początek 2013 r. konferencji firm NetIQ, Novell i SUSE zostaną zorganizowane szkolenia IT i tutoriale, których celem jest pomoc firmom w radzeniu sobie ze zjawiskami mającymi destrukcyjny wpływ na przedsiębiorstwa     Provo, UTAH, USA. - 22 października 2012 r. - W tym tygodniu rozpoczęła się rejestracja klientów i partnerów firm NetIQ, Novell i SUSE na ogólnoświatową konferencję szkoleniowo-techniczną BrainShare. Konferencja zaplanowana jest na 3-7 lutego 2013 r. i tradycyjnie odbędzie się w Salt Lake City w stanie Utah, USA. Obejmie ona pokazy, sesje techniczne i szkolenia poświęcone najistotniejszym zagadnieniom w branży IT: jak radzić sobie ze zjawiskiem BYOD (wykorzystywanie do pracy prywatnych urządzeń), obsługą użytkowników mobilnych, zarządzaniem zgodnością w dużych zbiorach danych (big data), czy interoperacyjnością w chmurze.
Pierwsza aktualizacja GNOME 3.6
Deweloperzy GNOME wydali wersję 3.6.1 środowiska . W najnowszej wersji dodano kilka mniejszych poprawek, usprawnień i zaktualizowano tłumaczenia. Jednocześnie udostępniono harmonogram i plany dla wydania 3.8.

Monday, October 22, 2012

Goodies for Linux

W minionym tygodniu (32)
Zapraszamy na podsumowanie ostatnich siedmiu dni. W minionym tygodniu m.in.: rozwój narzędzia Ubuntu Tweak najpierw został zawieszony, następnie powrócił w chwale, odbyła się dziewiąta Poznańska Impreza Wolnego Oprogramowania, wydano Rockboksa 3.12, NetBSD 6.0 i Ubuntu 12.10 oraz udostępniono pierwszą betę MOC 2.5.0, drugą alfę Magei 3, a premierę Fedory 18 przesunięto o kolejny tydzień.
SILVERCODERS DocToText 0.13.0 [projekty]
Jest to pierwsza wersja dostępna na platformę Mac OS X i dodatkowo pierwsza wersja dostępna oprócz programu konsolowego jako biblioteka C/C++. Dodana została obsługa binarnego formatu MS PowerPoint (PPT). Obsługiwane są nagłówki, stopki i osadzone arkusze XLS w plikach DOC. Ekstrakcja tekstu z formatów ODF i OOXML została znacząco zoptymalizowana. Dodatkowo w tej wersji zostało poprawionych wiele błędów.
Ubuntu Tweak będzie nadal rozwijany, wydanie 0.8.1 już dostępne
Twórca Ubuntu Tweak zmienił zdanie: rozwój narzędzia będzie jednak kontynuowany , choć zostanie spowolniony. Co więce, pierwsza aktualizacja 0.8.1 dostępna jest już dziś. Deweloper napisał też więcej o motywach swojej, już byłej, decyzji.
Rozwój Ubuntu Tweak wstrzymany
Ding Zhou, twórca Ubuntu Tweak, zaprzestał dalszego rozwoju narzędzia pozwalającego na łatwą konfigurację popularnej dystybucji Linuksa. Powód decyzji jaki podał w ogłoszeniu na blogu jest dość enigmatyczny. O co chodzi?
Wydano Ubuntu 12.10
Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal został wydany . W najnowszej wersji systemu Canonical znajdziemy środowisko GNOME 3.6 z powłoką Unity 6.8, jądro Linux 3.5.5, pakiet LibreOffice 3.6.2, przeglądarkę Firefox 16.0.1, mocno zmieniony instalator Ubiquity oraz obsługę UEFI Secure Boot. Jednocześnie wydano pozostałe odmiany Ubuntu.

Friday, October 19, 2012

Goodies for Linux

NetBSD 6.0 wydany
Deweloperzy NetBSD udostępnili wersję 6.0 swojego systemu. Wśród najciekawszych zmian w tym wydaniu znajdziemy poprawioną obsługę wielu rdzeni, obsługę LVM, nową zaporę sieciową NetBSD Packet Filter oraz wstępną obsługę platformy Raspberry Pi.

Wednesday, October 17, 2012

Goodies for Linux

Wybrano nazwę fundacji Mandrivy: OpenMandriva
Mandriva po wyjściu z kryzysu finansowego podjęła decyzję o przekazaniu rozwoju dystrybucji w ręce społeczności. Wybrano już nazwę fundacji, której zostanie to powierzone - będzie ona znana jako OpenMandriva . Jednocześnie fundacja poinformowała, że niekoniecznie tak będzie się nazywać społecznościowa edycja Mandrivy.
Zapraszamy na 9 P.I.W.O.!
Już w tym tygodniu w Poznaniu odbędzie się dziewiąta edycja Poznańskiej Imprezy Wolnego Oprogramowania! Jak co roku zapraszamy Was na Imprezę, gdzie posłuchacie ciekawych wystąpień na tematy związane z Open Source, poznacie fajnych ludzi i z pewnością nie będziecie się nudzić!

Tuesday, October 16, 2012

Goodies for Linux

Rockbox 3.12 wydany
Deweloperzy Rockboksa udostępnili nową wersję oznaczoną numerem 3.12 . W najnowszym wydaniu otwartoźródłowego firmware'u poprawiono kilka błędów oraz dodano parę nowych funkcji.
Konkurs OProject@Home: Najlepszy algorytm i jego implementacja
Dnia 14 października rozpoczął się konkurs na najlepszy algorytm generujący liczby Weirda i jego implementację (w języku ANSI C / C++) . Wyłoniony zwycięzaca zostanie przeniesiony  na platformę obliczeń rozproszonych OProject@Home działającej w ramach BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing) rozwijanego przez Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley.
MOC 2.5.0-beta1 [projekty]
Po wielu latach przyszedł czas na nową wersję odtwarzacza muzycznego MOC. Program ma teraz nowego maintainera, jest nim John Fitzgerald, który włożył w tę wersję bardzo wiele pracy i pomimo, że to beta, jest bardzo dopracowana. Tak długi czas nie poszedł na marce, ilośc usprawnień, a przede wszystkim poprawek jest ogromna: błędy kompilacji np. na nowszych dystrybucjach czy systemach embedded zostały poprawione, poprawiono i ulepszono obsługe ffmpeg, podsystemów audio, problemów z wyświetlaniem. Obsługa linii poleceń została ulepszona, podobnie jak sam interaktywny interface. Jeżeli ktoś w ciągu ostantich lat zapomniał juz o MOC to zapewniam, że jest do czego wracać!

Monday, October 15, 2012

Goodies for Linux

Raspberry Pi teraz z 512 MB RAM
Najnowsza aktualizacja modelu B popularnego mikrokomputera Raspberry Pi podwoiła ilość dostępnej pamięci z 256 do 512 MB. Mimo zmiany parametrów, cena urządzenia pozostaje ta sama.
W miniony tygodniu (31)
Zapraszamy na podsumowanie ostatnich siedmiu dni. W minionym tygodniu m.in.: firma Blue Systems zatrudniła autora menedżera okien KWin, projekty Tiki Wiki, Amarok i XBMC świętowały dziesięciolecie powstania, wydano Firefoksa 16 i prawie natychmiast 16.0.1, Ubuntu Tweak 0.8, Trinity 3.5.13.1, z kolei wydanie bety Fedory 18 przełożono o kolejny tydzień, a Linus Torvalds udzielił wywiadu w serwisie Slashdot.
Trinity 3.5.13.1 z poprawkami dla forka KDE 3.5
Deweloperzy Trinity, forka KDE 3.5, udostępnili nową wersję swojego środowiska . Wydanie 3.5.13.1 zawiera ponad 140 poprawek, które usuwają znalezione błędy, dodają nowe funkcje oraz poprawiają komfort pracy.

Friday, October 12, 2012

Goodies for Linux

I Ogólnopolski Kongres Instytucji Kultury "Quo vadis kulturo?"
I Ogólnopolski Kongres Instytucji Kultury to największe i najważniejsze wydarzenie dla instytucji kultury. Kongres ma przede wszystkim przedstawić zagadnienia na temat: Aspektów prawnych rozpowszechniania zbiorów – tym razem o tym co wolno rozpowszechniać? Zamówień publicznych po rewolucyjnych zmianach Sponsoringu i PR w instytucjach kultury – czyli praktyczne podpowiedzi jak znaleźć sponsora
Błąd w Firefoksie 16, Mozilla wycofuje to wydanie z serwerów
W dopiero co wydanym Firefoksie 16 wykryto błąd dotyczący prywatności . Mozilla wycofała tę wersję z serwerów i proponuje tymczasowe cofnięcie przeglądarki do wydania 15.0.1. Poprawka dla Firefoksa 16 ma zostać udostępniona jeszcze dziś. Aktualizacja: Firefox 16.0.1 został już wydany.
Firefox 16 z nowymi narzędziami dla deweloperów
Mozilla udostępniła nową wersję Firefoksa , oznaczoną numerem 16. W najnowszym wydaniu przeglądarki dodano między innymi nowe narzędzia dla twórców stron, wstępną obsługę aplikacji webowych oraz inne poprawki.

Tuesday, October 09, 2012

Goodies for Linux

Forum Linux Professional Institute w Warszawie na temat karier IT w Open Source
Linux Professional Institute (LPI), organizacja zajmująca się certyfikacją specjalistów ds. Linuksa, wraz ze swoim oddziałem LPI Europa Środkowa , było organizatorem pierwszego Forum LPI, konferencji dla przedstawicieli rządu, specjalistów IT związanych z Linuksem oraz organizacji open source. Forum odbyło się w dn. 28 września 2012 r. w Warszawie, w budynku Wydziału Elektroniki i Technologii Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
Linux Days 2012
W ramach organizowanego już po raz trzeci w Polsce cyklu spotkań Linux Days 2012 zostaną zaprezentowane najnowsze technologie open source opracowane w SUSE, służące do obsługi serwerowni i centrów danych. W tym roku konferencje odbędą się w Krakowie (16 X), Wrocławiu (17 X),  Gdańsku (23 X) i Warszawie (24 X). Pokazy zostaną oparte o SUSE Linux Enterprise 11 Service Pack 2 - najnowszą wersję systemu Linux do zastosowań biznesowych, która pracuje wydajniej i bardziej niezawodnie niż poprzednie.
Arch 2012.10.06 wydany
Deweloperzy Archa udostępnili nową, comiesięczną migawkę oznaczoną numerem 2012.10.06 . Jedną z najważniejszych nowości w tej migawce ciągłej dystrybucji jest zmiana domyślnej implementacji init na systemd.

Monday, October 08, 2012

Goodies for Linux

W minionym tygodniu (30)
Zapraszamy na ponownie lekko opóźnione (równie spóźniony sezon grzybowy nadal w pełni) podsumowanie ostatnich siedmiu dni. W minionym tygodniu m.in.: włoski region Umbria rozpoczął migrację na WiOO, a francuskie miasto Arles podsumowało swoją migrację, wydano jądro Linux 3.6, język programowania Python 3.3, zestaw kodeków FFmpeg 1.0 oraz pierwszą wersję kandydującą MySQL 5.6, a Richard Hillesley na przykładzie OpenOffice wyjaśnił dlaczego licencje mają wielkie znaczenie.
Slackware 14.0
Kilka dni temu wydana została wersja 14.0 dystrybucji Slackware Linux. Pomimo, iż dystrybucja ta nosi miano najstarszej obecnie rozwijanej, znajdziemy w niej sporo pakietów których raczej nie można zaliczyć do "staruszków".
Władze miasta Arles zadowolone z oszczędności dzięki WiOO
Władze francuskiego miasta Arles chwalą sobie migrację na Wolne i Otwarte Oprogramowanie, nawet pomimo faktu, że nie przeszła ona całkiem zgodnie z planem, czytamy w serwisie Joinup .

Friday, October 05, 2012

Goodies for Linux

W październikowym Linux & Android Magazine
Październikowy numer Linux & Android Magazine skupia się na wirtualizacji, w dziale dotyczącym Androida znajduje się trzecia część kursu tworzenia mobilnych aplikacji za pomocą PhoneGapa, a DVD zawieta openSUSE 12.2!

Wednesday, October 03, 2012

Goodies for Linux

Włoski region Umbria migruje na LibreOffice
Władze włoskiego regionu Umbria rozpoczęły projekt migracji na LibreOffice pierwszej grupy 5 tys. użytkowników. Jednym z głównych powodów jest chęć uniezależnienia się od pojedynczego dostawcy oprogramowania.
Linux 3.6 wydany
Ukazała się wersja 3.6 jądra Linux. Tradycyjnie informację o nowym wydaniu ogłosił Linus Torvalds na liście LKML.

Monday, October 01, 2012

Goodies for Linux

W minionym tygodniu (29)
Zapraszamy na lekko opóźnione podsumowanie ostatnich siedmiu dni. W minionym tygodniu m.in.: rozpoczęto tegorocznę edycję programu Google Code-in, wykryto backdoora w niektórych kopiach phpMyAdmin oraz wydano GNOME 3.6, Slackware'a 14 i drugą betę Ubuntu 12.10.