Friday, November 30, 2012

Goodies for Linux

Ankieta deweloperów GNOME 201
Deweloperzy GNOME od premiery serii 3.x środowiska nie mają najlepszej prasy: kolejne wprowadzane zmiany spotykają się często z krytyką społeczności GNOME i Linuksa. Aby nie być głuchym na vox populi , deweloperzy organizują ankiety, w których pytają użytkowników o opinię. Tegoroczna edycja rozpoczęła się w tym miesiącu i potrwa do 5 grudnia.
Rozwojowe GNOME 3.7.2 już bez trybu fallback
Deweloperzy GNOME udostępnili drugie wydanie rozwojowe wersji 3.8 środowiska. W GNOME 3.7.2 m.in. usunięto tryb fallback, dodano globalną konfigurację wyszukiwarek oraz zakończono implementację GStreamera 1.0.
Powstał serwis promujący wykorzystanie otwartego oprogramowania w biznesie
Flossmarket to serwis skierowany głownie do użytkowników biznesowych. Jego misją jest popularyzowanie otwartych rozwiązań poprzez stworzenie platformy kontaktu między kontrahentami działającymi w branży wolnego i otwartego oprogramowania.
Beta Fedory 18 w końcu wydana
Pierwsza beta Fedory 18 została udostępniona z blisko dwumiesiecznym opóźnieniem. W wydaniu znajdziemy m.in. GNOME 3.6.2, KDE 4.9.3, Xfce 4.10, Cinnamon 1.6.7 i MATE 1.4, a także mocno odwieżony instalator Anaconcda.

Monday, November 26, 2012

Goodies for Linux

W minionym tygodniu (37)
Zapraszamy na podsumowanie ostatnich siedmiu dni. W minionym tygodniu m.in.: Fryburg wycofał się z migracji na OpenOffice, natomiast Portugalia przeszła na ODF i inne otwarte standardy, zaś Monachium potwierdziło, że dzięki przejściu na WiOO oszczędziło niemałe pieniądze, wykryto rootkit atakujący poprzez linuksowe serwery WWW, wydano Firefoksa i Thunderbirda 17, Minta 14 oraz pierwszą betę PyPy 2.0, natomiast deweloperzy Gentoo postanowili sforkować udeva.

Saturday, November 24, 2012

Goodies for Linux

Monachium zaoszczędziło dzięki WiOO ponad 10 milionów euro
Władze Monachium, w odpowiedzi na interpelację niezależnych członków rady miejskiej, opublikowały raport (niem.) porównujący koszty migracji na Linuksa oraz OpenOffice (projekt LiMux) i pozostania przy Windows. Dzięki przejściu na WiOO miasto zaoszczędziło już ponad 10 milionów euro.
Linux Mint 14 Nadia wydany
Deweloperzy Minta udostępnili wersję 14 dystrybucji, oznaczoną nazwą kodową Nadia. W wydaniu znalazły się m.in. środowiska Cinnamon 1.6, MATE 1.4 oraz wszelkie zmiany obecne w Ubuntu 12.10, na którym Nadia bazuje.
Rootkit atakuje poprzez serwery WWW na Linuksie
Jeden z czytelników listy Full Disclosure wykrył na swoim systemie rootkit , który infekuje linuksowe serwery WWW i, poprzez kod dołączony do każdej strony, atakuje inne systemy.

Thursday, November 22, 2012

Goodies for Linux

Portugalia stawia na otwarte standardy
Władze Portugalii przyjęły nowe wytyczne dotyczące formatów elektronicznych w administracji publicznej, w których zdecydowanie zwróciły się w stronę otwartych standardów. Wśród dopuszczonych formatów znajdują się m.in. ODF, XMPP, SVG i PDF.

Monday, November 19, 2012

Goodies for Linux

W minionym tygodniu (36)
Zapraszamy na podsumowanie ostatnich siedmiu dni. W minionym tygodniu m.in.: błędna implementacja Secure Boot dała się we znaki twórcom Fedory, włamano się na serwery FreeBSD, udostępniono kod źródłowy Androida 4.2, wydano CyanogenMod 10.0, GNOME 3.6.2 oraz czwartą alfę Haiku, a Linus Torvalds opowiedział w wywiadzie o tym jak obecnie wygląda rozwój jądra Linux.
Linux w szkole dzięki nowej podstawie programowej
Firma SUSE poinformowała o działaniach wspierających uczniów, nauczycieli i szkoły w realizacji nowej podstawy programowej. Wprowadzona w tym roku przez Ministerstwo Edukacji reforma w programie nauczania szkół przygotowujących do zawodu (w tym licea profilowane i technika) wprowadza istotne zmiany w nauczaniu zawodu "Technik Informatyk" związane z potrzebami rynku pracy, w tym obowiązek nauczania różnych systemów operacyjnych używanych w firmach. W praktyce  wymaga to  rozszerzenia i pogłębienia kształcenia umiejętności konfiguracji i eksploatacji systemów linuksowych.
&l
39 spotkanie TLUG-u - Domowy system NAS-owy. Coś dla przeciętnego Kowalskiego
Trójmiejska Grupa Użytkowników Linuksa zaprasza na 39 spotkanie, na którym zostanie zaprezentowany temat "Domowy system NAS-owy. Coś dla przeciętnego Kowalskiego", na którym uczestnicy dowiedzą się jak zbudować i jakich narzędzi użyć, aby zbudować sobie własny domowy centralny serwer.
Secure Boot u Lenovo blokuje inne systemy niż Windows i RHEL
Pojawił się pierwszy problem z niewłaściwą implementacją UEFI Secure Boot. Na wyprodukowanym przez Lenovo komputerze uruchomić można jedynie Windows oraz Red Hat Enterprise Linux , donosi Matthew Garrett, pracownik Red Hata i deweloper Fedory. Przyczyna jest, trzeba przyznać, dość głupia.
Druga aktualizacja GNOME 3.6
Deweloperzy GNOME udostępnili drugą aktualizację serii 3.6 środowiska. W wydaniu 3.6.2 znalazły się głównie drobne poprawki błędów oraz tłumaczeń.

Thursday, November 15, 2012

Goodies for Linux

Czwarta alfa Haiku
Deweloperzy Haiku wydali czwartą alfę wolnej implementacji systemu BeOS. W najnowszej wersji dodano nowy debuger z obsługą kodów QR, poprawiono obsługę sprzętu oraz sieci, a także usunięto ponad 1000 błędów.

Monday, November 12, 2012

Goodies for Linux

Szkolenie - bezpieczeństwo sieci / testy penetracyjne
Czy jesteś pewien że Twoja sieć jest bezpieczna? Czy monitorujesz ataki na swoje kluczowe zasoby? Czy wiesz jak wykrywać luki bezpieczeństwa i chronić się przed nimi? Jeśli chciałbyś w sposób praktyczny poszerzyć swoją wiedzę o bezpieczeństwie sieciowym, zapraszamy na organizowane przez firmę Securitum warsztatowe szkolenie autorskie. Portal Linux.pl jest patronem medialnym tego przedsięwzięcia.
Clang domyślnym kompilatorem we FreeBSD i386 i amd64
Clang/LLVM został domyślnym kompilatorem C i C++ dla architektur i386 i amd64 w rozwojowej wersji FreeBSD.
W minionym tygodniu (35)
Zapraszamy na podsumowanie ostatnich siedmiu dni. W minionym tygodniu m.in.: Android skończył 5 lat, w Trójmieście zaczął rozwijać się hackerspace, wydano OpenSUSE 12.2 na ARM, pierwszą alfę Enlightenment 0.17 (po 12 latach prac!), udostępniono na Linuksa betę platformy gier Steam, a deweloperzy GNOME poinformowali, że od wydania 3.8 zrezygnują z trybu fallback.

Friday, November 09, 2012

Goodies for Linux

W GNOME 3.8 nie będzie trybu fallback
Deweloperzy GNOME podjęli dezycję o usunięciu trybu fallback w wydaniu 3.8. Twórcy środowiska stwierdzili, że nie są w stanie utrzymać tego trybu w należytej jakości.
Trójmiejski hackerspace
Jest już warszawski hackerspace, był pomysł na zawiązanie wrocławskiej społeczności. Teraz czas na trójmiejski Hackerspace!
Fedora 18 dopiero w przyszłym roku
Premiera Fedory 18 została przesunięta po raz kolejny. Deweloperzy dystrybucji zdecydowali, że wydanie nastąpi dopiero na początku przyszłego roku.
Beta Steam dla Linuksa
Valve udostępniło do testów betę klienta Steam dla Linuksa wraz z przeszło dwudziestoma grami. Obecnie oficjalnie klienta zainstalować mogą jedynie wybrani użytkownicy, którzy wzięli wcześniej udział w badaniu przeprowadzonym przez producenta. Po osiągnięciu satysfakcjonującego poziomu stabilności, platforma Steam dla Linuksa zostanie dla każdego.
Nowy numer "Android User"
Nowe wydanie "Android User", tym razem na siedemdziesięciu dwóch stronach. Tematem wiodącym są tablety budżetowe, a płyta zawiera narzędzia pozwalające przygotowywać własne aplikacje, alternatywne jądro Thoravukk do Samsunga Galaxy S2 oraz plik niezbędny do uzyskania uprawnień roota na Samsung Galaxy Ace!  

Wednesday, November 07, 2012

Goodies for Linux

Alfa E17 wydana po 12 latach prac
Deweloperzy Enlightenment po kilkunastu latach prac udostępnili pierwszą alfę wydania 0.17 , popularnie określanego jako E17.

Monday, November 05, 2012

Goodies for Linux

W minionym tygodniu (34)
Zapraszamy na podsumowanie ostatnich siedmiu dni. W minionym tygodniu m.in.: CrossOver przez jeden dzień dostępny był za darmo, EFF skrytykowała sposób implementacji wyszukiwarki zakupowej w Ubuntu 12.10, wydano FreeNAS 8.3, OpenBSD 5.2 oraz betę Calligry 2.6, a także opublikowano wywiad z liderem projektu E17.
Wydano OpenBSD 5.2
Deweloperzy OpenBSD udostępnili wersję 5.2 systemu. W najnowszym wydaniu znajdziemy m.in. GNOME 3.4.2, KDE 3.5.10, Xfce 4.10, LibreOffice 3.5.5.3 oraz wiele poprawek i usprawnień.
Electronic Frontier Foundation krytykuje wyszukiwarkę zakupową w Ubuntu 12.10
Electronic Frontier Foundation (EFF), organizacja promująca wolności obywatelskie w cyfrowym świecie, skrytykowała sposób implementacji wyszukiwarki zakupowej w wydanym niedawno Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal. Jednocześnie fundacja opublikowała listę żądań, które Canonical powinno jej zdaniem spełnić.