Friday, April 26, 2013

Goodies for Linux

Pierwsze telefony z Firefox OS wyprzedane na pniu
Pierwsze smartfony z systemem Firefox OS hiszpańskiego producenta Geeksphone trafiły do sprzedaży . Zainteresowanie jest ogromne: pierwsza partia już została wyprzedana.
Clang posiada pełną obsługę C++11
Rozwojowa wersja kompilatora Clang posiada już pełną obsługę standardu C++11 . Tym samym Clang/LLVM wyprzedził nieznacznie swojego największego konkurenta na rynku wolnych kompilatorów - GCC, który jeszcze nie zaimplementował wszystkich elementów najnowszej wersji standardu języka C++.

Wednesday, April 24, 2013

Goodies for Linux

W minionym tygodniu (58)
Zapraszamy na skandalicznie opóźnione podsumowanie ostatnich siedmiu dni. W minionym tygodniu m.in.: deweloperzy Fuduntu podjęli decyzję o zamknięciu projektu w obecnej formie, Microsot podpisał kolejną "umowę ochronną" z producentem sprzętu z Androidem, wydano Waylanda 1.1, jQuery 2.0 oraz udostępniono datę premiery Debiana 7.0 Wheezy, zaś Wyspy Kanaryjskie poinormowały o ogromnych oszczędnościach poczynionych dzięki przejściu na WiOO w tylko jednym aspekcie wirtualizacji serwerów.

Monday, April 22, 2013

Goodies for Linux

Warszawa: Współpraca sektorów nauki i biznesu w zakresie innowacyjności projektów open source
Zapraszamy na konferencję pt.: "Współpraca sektorów nauki i biznesu w zakresie innowacyjności projektów open source", organizowaną przez Fundację Wolnego i Otwartego Oprogramowania w ramach Projektu Internetowa ogólnopolska baza informatycznych projektów badawczych otwartej innowacji - "Platforma współpracy – SPINACZ".

Friday, April 19, 2013

Goodies for Linux

Debian 7.0 Wheezy w pierwszy weekend maja
Debian 7.0 Wheezy ukaże się 4 lub 5 maja, poinformował Neil McGovern z Zespołu ds. Wydań. Co znajdzie się w nowej wersji Debiana?
Holandia wykorzysta WiOO w nowym systemie e-dowodów
Holandia planuje wymienić swój dotychczasowy system elektronicznych dowodów osobistych Digid. Podczas tworzenia nowego WiOO będzie wykorzystywane gdzie to tylko możliwe . Plany przed holenderskim parlamentem przedstawił Ronald Plasterk, minister Spraw Wewnętrznych.
Wayland i Weston 1.1 nie potrzebują sterowników 3D
Ukazały się nowe wersje systemu grafiki Wayland oraz jego wzorcowego menedżera okien Weston, oznaczone numerem 1.1 . Najnowsze wydanie do działania nie wymaga już zainstalowanych sterowników 3D z obsługą Waylanda, a także posiada obsługę Raspberry Pi oraz możliwość kalibracji ekranu dotykowego.

Wednesday, April 17, 2013

Goodies for Linux

Wyspy Kanaryjskie dzięki WiOO oszczędziły 70 proc. na wirtualizacji
Administracja należących do Hiszpanii Wysp Kanaryjskich zmniejszyła koszty wirtualizacji systemów dzięki przejściu na Wolne Oprogramowanie . Migracja z VMWare na Red Hat Enterprise Virtualization pozwoliła na zmniejszenie budżetu o blisko 70 proc., a dodatkowo zwiększyła wydajność całego systemu.
W minionym tygodniu (57)
Zapraszamy na podsumowanie ostatnich siedmiu dni. Miniony tydzień zdecydowanie stał pod znakiem kart graficznych - najpierw udostępniono kod dodający obsługę 3D dla układów NVIDIA Tegra, następnie betę sterowników NVIDIA z obsługą Optimusa. Ponadto: utworzono projekt lżejszego KDE o nazwie KLyDE, ogłoszono listę organizacji mentorskich biorących udział w tegorocznym GSoC, prezes Mozilli ustąpił ze stanowiska, zaś Debian wybrał nowego Lidera Projektu oraz wydano Darktable 1.2 i czwartą betę Magei 3.
Warszawa, 14 maja 2013: Open Source Day
Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Open Source Day ! Ta największa w Polsce i jedna z największych w Europie konferencja, poświęcona otwartym rozwiązaniom odbędzie się już 14 maja! Tegorocznym miejscem naszego spotkania będzie Hotel Sheraton w Warszawie.
Dark Gates 0.4.0 - Zapis Gry, Ulepszenia bohaterów
W najnowszej odsłonie Dark Gates, w końcu można zapisać stan gry. Jeśli chcesz kontynuować wyprawę, wystarczy zapisać grę i powrócić do niej później. Z zapisem gry jest też coś ekstra. Zebrane złoto i punkty doświadczenia można teraz wydać na ulepszenia statystyk bohaterów. Jeśli jeden z bohaterów zginie w czasie walki, możesz uzupełnić swoje szeregi przy kontynuacji rozgrywki.

Monday, April 15, 2013

Goodies for Linux

KLyDE - lekka odmiana KDE
Will Stephenson, deweloper m.in. KDE i openSUSE, rozpoczął prace nad stworzeniem odchudzonej wersji tego środowiska graficznego . Projekt otrzymał nazwę KLyDE, czyli K Lightweight Desktop Environment. Nie jest to jednak fork w ścisłym tego słowa znaczeniu, a bardziej eksperyment mający na celu sprawdzić jak bardzo można KDE podzielić na osobne moduły.

Friday, April 12, 2013

Goodies for Linux

Beta sterowników NVIDIA z wstępną obsługą Optimusa
NVIDIA wydała sterowniki 319.12 dla swoich układów graficznych, oznaczone jako beta. Wśród wielu zmian znajdziemy między innymi wstępną obsługę technologii hybrydowej Optimus .

Wednesday, April 10, 2013

Goodies for Linux

Otwarte sterowniki 3D dla układów NVIDIA Tegra w przygotowaniu
Thierry Reding udostępnił kod źródłowy , dodający do Linuksa obsługę 3D dla układów NVIDIA Tegra . Oznacza to, że wkrótce możliwe będzie komfortowe korzystanie z całkowicie wyłącznie z WiOO na wielu tabletach, smartfonach i innych urządzeniach mobilnych.
W minionym tygodniu (56)
Zapraszamy na podsumowanie ostatnich siedmiu dni. W minionym tygodniu m.in.: Mozilla skończyła 15 lat oraz wydała Firefoksa 20, ponadto wydano MATE 1.6, KDE 4.10.2 i ostatnią betę Ubuntu 13.04, BBC udostępniła kod źródłowy biblioteki do tworzenia aplikacji do odtwarzania jej programów, zaś AMI zaliczyło poważną wpadkę udostępniając prywatne klucze do Secure Boot.
Wyciek klucza Secure Boot firmy AMI
UEFI Secure Boot ma chronić komputer przed uruchomieniem podejrzanego kodu. Czyli każdego, który nie został cyfrowo podpisany tajnym kluczem. Rozwiązanie to jednak nagle przestaje być w jakikolwiek sposób skuteczne, gdy taki tajny klucz pozna każdy. A taka sytuacja właśnie się wydarzyła .
Darktable 1.2 wydany
Ukazała się nowa wersja narzędzia do edycji zdjęć Darktable . W wydaniu 1.2 dodana została możliwość importu instrukcji z Lightroom, użycia tej samej wtyczki z różnymi ustawieniami na jednym zdjęciu, odszumianie profilowane wg aparatu oraz wiele innych poprawek i usprawnień.

Friday, April 05, 2013

Goodies for Linux

BBC udostępnia kod biblioteki do obsługi swoich programów
Brytyjska telewizja publiczna BBC udostępniła kod źródłowy biblioteki TAL ( TV Application Layer ). Chce w ten sposób ułatwić tworzenie aplikacji HTML umożliwiających odtwarzanie ich programów w telewizorach z dostępem do internetu (tzw. Smart TV ). Bibliotekę na licencji Apache v2 można znaleźć na GitHubie , dostępna jest również dokumentacja .
Aktualizacja PostgreSQL z poprawkami błędów
Deweloperzy PostgreSQL wydali aktualizacje bazy danych 9.2.4, 9.1.9 i 9.0.13, w których usunięto m.in. krytyczną lukę, która może spowodować uszkodzenie plików baz . Wszyscy użytkownicy serii 9.x PostgreSQL powinni natychmiast zainstalować aktualizacje. Jednocześnie wydane została wersja 8.4.17, która wprawdzie nie jest podatna na niedawno odkrytą lukę, ale zawiera inne mniej krytyczne poprawki.

Thursday, April 04, 2013

Goodies for Linux

Kwietniowe wydanie "Linux Magazine"
Tematem wiodącym kwietniowego wydania Linux & Android Magazine jest język naturalny w aplikacjach; dział dotyczący Androida zawiera pierwszą część kursu tworzenia aplikacji na Androida, a na DVD znajduje się openSUSE 12.3.
Środowisko MATE 1.6 wydane
Deweloperzy MATE udostępnili wydanie 1.6 środowiska. W najnowszej wersji forka GNOME 2.x dodano obsługę logind z systemd, dodano ulepszenia do menedżera plików Caja, dodano nowe i poprawiono obecne motywy GTK+, a także zastąpiono wiele przestarzałych bibliotek nowoczesnymi odpowiednikami.
Firefox 20 wydany
Mozilla udostępniła Firefoksa w wersji 20 . W najnowszym wydaniu przeglądarki usprawniono tryb prywatny, przeprojektowano pobieranie plików i poprawiono wydajność oraz obsługę wtyczek i HTML 5, a także naprawiono wiele błędów bezpieczeństwa.
W minionym tygodniu (55)
Zapraszamy na podsumowanie ostatnich siedmiu dni. W minionym tygodniu m.in.: Ubuntu wybrane systemem referencyjnym w Chinach, UEFI Secure Boot zaskarżone przed Komisją Europejską przez hiszpańską organizację linuksową, wydano centrum multimedialne OpenELEC, GTK+ 3.8 oraz GNOME 3.8, znaleziono błędy w NetBSD i PostgreSQL, zaś projekt KDE był dosłownie o krok od wielkiej katastrofy.