Friday, December 04, 2015

Goodies for Linux

Grudniowe wydanie Linux Magazine z Tails 1.7

Wiodące artykuły grudniowego wydania „Linux Magazine" poświęcone są usługom chmurowym – zawierają porównanie dostępnych na rynku usług chmurowych, wprowadzenie do Apache CloudStacka i propozycję darmowego oprogramowanie do przechowywania plików w chmurze Pydio; na DVD znajduje się Tails – dystrybucja utrudniająca śledzenie użytkowników w internecie.

Więcej...

Friday, November 06, 2015

Goodies for Linux

Fedora 23 z GNOME 3.18, Waylandem i LibreOffice 5

Ukazało się nowe wydanie Fedory. Oznaczona numerem 23 wersja przygotowana została w trzech głównych edycjach: Workstation, Cloud i Server - każda z nich dopasowana do konkretnych potrzeb i zastosowań. Równolegle dostępne są wersje z alternatywnymi desktopami, obrazy Fedora Labs z oprogramowaniem dedykowanym dla projektowania, gier czy naukowym, oraz specjalne obrazy dla architektury ARM.

Więcej...

Wednesday, November 04, 2015

Goodies for Linux

Listopadowe wydanie Linux Magazine z Ubuntu 15.10

Wiodące artykuły listopadowego wydania „Linux Magazine" poświęcone są alternatywom dla Androida – Sailfishowi OS, Ubuntu Touch, Firefoksowi OS i Replicantowi (testowanym na telefonie LG Nexus 4) – oraz zabezpieczaniu tabletów z Androidem i darmowemu repozytorium aplikacji F-Droid dla Androida, a na DVD znajduje się najnowsza wersja najpopularniejszej dystrybucji Linuksa – Ubuntu 15.10.

Więcej...

Startują zapisy do I Informatycznego Pucharu Beskidów

Ci, którzy są wystarczająco szaleni, by myśleć, że są w stanie zmienić świat, są tymi, którzy go zmieniają.  - Steve Jobs
Ruszają zapisy do pierwszej edycji Informatycznego Pucharu Beskidów. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów gimnazjów z całej Polski. Ma on na celu promowanie młodych i zdolnych osób, które są pasjonatami informatyki i nowych technologii. Organizatorem zawodów jest Zespół Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej.
 

Więcej...

Friday, October 23, 2015

Goodies for Linux

Ubuntu 15.10 Wily Werewolf już jest!

Tradycyjnie po sześciu miesiącach prac ukazała się nowa wersja Ubuntu 15.10 - o nazwie kodowej Wily Werewolf (Wycwaniony Wilkołak). Wydanie przynosi między innymi nowe jądro 4.2, sporo uaktualnień pochodzących głównie z niestabilnej gałęzi Debiana - w tym GCC 5 oraz nowe wersje GTK i Qt.
Wraz z wersją desktopową ukazała się również wersja dla serwerów - Ubuntu Server, która zawiera wydanie OpenStack Liberty - zestaw narzędzi używanych do prywatnych chmur obliczeniowych czy też aplikacji rozproszonych, a również OpenStack Autopilot - narzędzie pozwalające w szybki i wygodny sposób utworzyć chmurę Ubuntu OpenStack.

Więc

Wednesday, October 21, 2015

Goodies for Linux

OpenBSD 5.8 wydane

 Ukazało się nowe wydanie systemu OpenBSD oznaczone numerem 5.8. Theo de Raadt w swoim ogłoszeniu o wydaniu chwali się przy okazji, że w dwudziestoletniej historii OpenBSD odnaleziono jak na razie tylko dwie luki bezpieczeństwa w domyślnej instalacji systemu.
 Na bardzo długiej liście zmian między innymi nowe sterowniki oraz ich poprawki - między innymi rtwn dla kart wifi Realtek RTL8188CE, hpb dla mostków HT w IBM CPC945, czy też obsługa ramek jumbo w urządzeniach używających sterowników RTL8168C/D/E/F/G i RTL8411. W nowej wersji znajdziemy również sporo usprawnień instalatora, obsługi sieci oraz bezpieczeństwa - w tym zastąpienie sudo przez doas. Na liście oprogramowania znajdziemy między inny
SUSECon 2015 - Specjalne warunki dla uczestników z Polski

Firma SUSE opublikowała szczegółowe informacje na temat prelekcji i sponsorów nadchodzącej globalnej konferencji technicznej SUSECon 2015, która odbędzie się w dniach 2-6 listopada w Amsterdamie. Podczas dorocznej konferencji dla użytkowników rozwiązań SUSE zostaną przedstawione najnowsze osiągnięcia technologii open source i systemu Linux, w tym innowacje w dziedzinie big data, pamięci masowych zdefiniowanych programowo, przetwarzania w chmurze, eliminacji przestojów, standaryzacji centrów danych, Dockera i kontenerów oraz rozwiązań SAP na platformie Linux.
 
SUSECon 2015 to konferencja szkoleniowo-techniczna i świetna inwestycja w wiedzę. Ponieważ SUSE Linux Enterprise Server jest bardzo popularną na polskim rynku komercyjną wersją Linuksa, lokalny oddział SUSE przygotował dla uczestników specjalne warunki udziału.

Friday, October 09, 2015

Goodies for Linux

SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications już dostępny w Amazon Web Services

Warszawa, 7 października 2015 r. - Firma SUSE udostępniła system SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications, wiodącą platformę linuksową dla rozwiązań SAP, w chmurze Amazon Web Services (AWS). Co więcej, dzięki uruchomionemu przez SUSE programowi "Bring Your Own Subscription", obecni użytkownicy systemu SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications mogą teraz uruchamiać i testować aplikacje SAP w środowisku AWS. Otwiera to przed nimi nowe korzyści, jakie zapewnia elastyczna infrastruktura AWS, dostosowująca się do zmieniających się potrzeb klienta.

Wednesday, October 07, 2015

Goodies for Linux

Świat bez Linuksa - nowa seria filmów wideo od Linux Foundation

Fundacja Linuksa przygotowała serię filmów wideo przedstawiających trudną do wyobrażenia wizję świata bez Linuksa - największego na świecie wspólnego przedsięwzięcia w historii informatyki. Kontakt z Linuksem mamy codziennie od samego rana - biorąc do ręki swój telefon, włączając telewizor by posłuchać wiadomości przy kawie, czy też sprawdzając kurs walut w internecie.

Więcej...

Październikowe wydanie Linux Magazine z Mageią 5

Wiodący artykuł październikowego wydania „Linux Magazine" opisuje aktywnie rozwijany program do automatyki domowej MisterHouse; a na DVD: Mageia 5 – najnowsza wersja dystrybucji powstałej na bazie legendarnej Mandrivy.

Więcej...

Friday, October 02, 2015

Goodies for Linux

Ukazała się nowa - bazująca na Jessie, wersja dystrybucji Raspbian

Ukazała się nowa wersja (o numerze 2015-09-24) dystrybucji Raspbian - bazującej na Debianie i jak nazwa wskazuje przeznaczonej dla minikomputerów Raspberry Pi. Jest to główne uaktualnienie przynoszące przede wszystkim zmianę wersji Debiana, na której bazuje z Wheezy na aktualnie stabilną Jessie.
 

Więcej...

Linux From Scratch 7.8

Społeczność projektu Linux From Scratch ogłosiła wydanie LFS Stable Version 7.8. Jest to główne wydanie z uaktualnieniem bibliotek narzędziowych do glibc-2.22, binutils-2.25.1 oraz gcc-5.2.0. Łącznie 30 pakietów zostało uaktualnionych i zmienionych w skryptach startowych.

Więcej...

Friday, September 25, 2015

Goodies for Linux

GNOME 3.18 "Gothenburg" wydane

Projekt GNOME ogłosił wydanie GNOME 3.18. Nowa wersja jest efektem sześciu miesięcy pracy i zawiera ponad 25 tysięcy zmian wprowadzonych przez 772 kontrybutorów projektu. W uznaniu tegorocznego zespołu organizacyjnego GUADEC, GNOME 3.18 otrzymało nazwę kodową "Gothenburg". GUADEC jest główną, coroczną konferencją GNOME, a w tym roku odbyło się one właśnie w Szwecji, w Göteborgu.

Więcej...

Friday, September 18, 2015

Goodies for Linux

Linuksowa żarówka od Disney'a podłączy zabawki do Internetu

Używanie żarówek tylko do oświetlenia pokoju to już podobno przeżytek - Disney Research od jakiegoś czasu rozwija nową metodę komunikacji między urządzeniami z wykorzystaniem żarówek LED. Żarówki takie posiadają właściwości niedostępne w tradycyjnych źródłach światła - mogą w sposób kontrolowany i nieszkodliwy dla siebie emitować i odbierać modulowane światło, które może być nośnikiem danych. 

Więcej...

Monday, September 14, 2015

Goodies for Linux

Dedykowany wyświetlacz dotykowy dla Raspberry Pi

Na blogu Raspberry Pi pojawiła się informacja o wprowadzeniu do sprzedaży dedykowanego, pojemnościowego ekranu dotykowego. Poszukiwania takiego ekranu dla "maliny" trwały dwa lata, bo mniej więcej od takiego czasu pojawiały się informacje o takim ekranie. Panel posiada przekątną o długości 7 cali oraz rozdzielczość 800x480 pikseli - czyli stawia go raczej w roli dodatkowego wyświetlacza informacyjnego niż jako w pełni funkcjonalnego ekranu do pracy.

Więcej...

Wednesday, September 09, 2015

Goodies for Linux

Linux w Monachium ma się dobrze

Wbrew krążącym od jakiegoś czasu plotkom Monachium nie ma zamiaru rezygnować z Linuksa, a co więcej - stało się dużym kontrybutorem dla projektów open source. Wysyła poprawki błędów dla innych deweloperów, udostępnia rozwiązania w zakresie oprogramowania czy też dzieli się wiedzą praktyczną i informacjami technicznymi. W sierpniu pracownicy IT z Monachium podzielili się dorobkiem miasta wraz ze społecznością Debiana - jednej z głównych dystrybucji Linuksa.

Więcej...

Monday, September 07, 2015

Goodies for Linux

Dwie dystrybucje Linuksa dla administracji publicznej w Rumunii

 Rumuńska grupa użytkowników Linuksa (Rogentos Linux Group) przygotowała dwie, bazujące na Gentoo dystrybucje Linuksa, które zostały zaprojektowane na potrzeby administracji publicznej w Rumunii. Prezentacja odbyła się 29 sierpnia na specjalnie zorganizowanych spotkaniach w dwóch najbardziej zaludnionych miastach Rumunii - Bukareszcie i Kluż-Napoka. Jako pierwsze swoje zainteresowanie wyraziło już rumuńskie Ministerstwo Edukacji. 

Więcej...

Friday, September 04, 2015

Goodies for Linux

Seminarium firmy Red Hat z cyklu „Red Hat Architects"

To już swego rodzaju tradycja – serdecznie zapraszamy na kolejne seminarium z cyklu „Red Hat Architects", podczas których koncentrujemy się na istotnych i popularnych rozwiązaniach technologicznych.

Więcej...

SUSE zaprasza do Amsterdamu na SUSECon 2015

Warszawa, 2 września 2015 r. - Firma SUSE przedstawiła program konferencji SUSECon 2015 organizowanej dla użytkowników z całego świata. Odbędzie się ona w dniach 2-6 listopada w Amsterdamie. Prelekcje poświęcone będą innowacjom ze świata korporacyjnego oprogramowania open source i technologii związanych z systemem Linux. Zapowiadane tematy obejmują rozwiązania z dziedziny przetwarzania dużych zbiorów danych (Big Data), pamięci masowe definiowane programowo, przetwarzanie w chmurze, infrastrukturę działającą bez przestojów, standaryzację centrów danych, technologie wirtualizacji aplikacji Docker i kontenerową oraz rozwiązania SAP dla środowisk linuksowych.

Więcej...

Nowości: CUPS 2.1.0 z obsługą drukarek 3D, nowe sterowniki NVIDII oraz jądro 4.2

Prezentujemy mały skrót najciekawszych ostatnio wydanych wersji oprogramowania.
Najważniejszym wydarzeniem jest wydane z tygodniowym opóźnieniem nowe jądro Linuksa o numerze 4.2. Jak twierdzi Linus Torvalds w poście informującym o wydaniu opóźnienie raczej nie spowodowało dużych problemów, a przy okazji przez ten tydzień udało się wprowadzić jeszcze parę poprawek. Tym samym rozpoczęły się prace nad gałęzią o numerze 4.3. Chętni mogą już więc przetestować nowe jądro - źródła do pobrania jak zwykle na Kernel.org.

Wrześniowe wydanie Linux Magazine z Kali Linuksem 2.0

Wiodące artykuły wrześniowego wydania „Linux Magazine" poświęcone są monitorowaniu sieci – opisują monitorowanie serwerów WWW za pomocą Linux Dasha i Cockpita, doświadczenia użytkowników alternatyw Nagiosa, potężne i skalowalne rozwiązanie Sensu; a DVD zawiera najnowszą wersję najpopularniejszej dystrybucji do testowania zabezpieczeń sieci – KaliLinux 2.0.

Wednesday, September 02, 2015

Goodies for Linux

Linux Foundation publikuje wskazówki bezpieczeństwa dla desktopów

Jeżeli jesteś użytkownikiem Linuksa i pracujesz zdalnie, np. jako administrator - warto zadbać o dodatkowe bezpieczeństwo swojego komputera. Z pewnością będzie do tego pomocny zestaw wewnętrznych wskazówek przygotowanych dla Linux Foundation. Konstantin Ryabitsev - szef do spraw usług związanych z pracą grupową w Linux Foundation, zamieścił listę zaleceń związanych z bezpieczeństwem dla pracowników fundacji, którzy w większości pracują zdalnie. 

Więcej...

Monday, August 31, 2015

Goodies for Linux

Grsecurity wstrzymuje publiczną publikację stabilnych łat

Projektu grsecurity przedstawiać nie trzeba - jest on rozwijany od ponad 14 lat i stanowi podstawę bezpieczeństwa wielu systemów, szczególnie serwerów. Na stronie projektu ukazała się właśnie informacja o wstrzymaniu od 9 września publicznej publikacji stabilnych wydań łat bezpieczeństwa. Ma to związek z nieustannym naruszaniem praw autorskich grsecurity oraz łamaniem licencji GPL przez kilka firm związanych z systemami wbudowanymi.

Więcej...

Scientific Linux 6.7

Pat Riehacky poinformował na liście dyskusyjnej dystrybucji Scientific Linux o wydaniu wersji 6.7 - najnowszego uaktualnienia bazującego na kompilacji niedawno wydanej wersji Red Hat Enterprise Linux o tym samym numerze. Scientific Linux jest dystrybucją rekompilowaną ze źródeł Red Hat Enterprise Linux, współtworzoną przez Fermi National Accelerator Laboratory oraz European Organization for Nuclear Research (CERN).

Więcej...

P.I.W.O. 11 - Call for Papers

Rozpoczynamy przygotowania do XI edycji Poznańskiej Imprezy Wolnego Oprogramowania, która odbędzie się 10 października 2015 r. w Centrum Wykładowo-Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej.

PIWO to idealne miejsce dla wszystkich pasjonatów FLOSS, niezależnie od posiadanego doświadczenia. 
Jeśli chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub chcesz przedstawić swoją ulubioną technologię – ta impreza jest właśnie dla Ciebie! 
Wykorzystaj szansę i poprowadź prelekcję lub warsztat na wybrany przez siebie temat.

Więcej...

Friday, August 28, 2015

Goodies for Linux

Plasma 5.4 - nowe wydanie pulpitu KDE

25 sierpnia 2015 ukazała się nowa wersja Plasmy z serii 5. Wydanie to przynosi garść ciekawych zmian kosmetycznych oraz usprawnień takich jak obsługa wysokich DPI, autokompletację w KRunner czy też nowe ikony Breeze, które mają ujednolicić stronę wizualną KDE. Można również spojrzeć nieco w przyszłość i zapoznać się z przedsmakiem działania sesji Waylanda.

Więcej...

BcacheFS - system plików dla dysków SSD

Kent Overstreet - były programista Google, stworzył system plików, który w założeniach ma być wydajny i niezawodny jak ext4 i xfs oraz funkcjonalny jak btrfs i zfs.
Jak wiadomo szeroko stosowane dyski SATA są pojemne i tanie, ale niezbyt szybkie, z kolei szybkie dyski SSD relatywnie drogie w stosunku do ich pojemności. Wskazane by było aby połączyć w sposób transparentny korzyści obu technologii w jedno sensowne rozwiązanie. 

Więcej...

Wednesday, August 26, 2015

Goodies for Linux

24 lata temu Linus Torvalds poinformował świat o Linuksie

W zasadzie jeszcze nie o Linuksie, bo takiej nazwy jeszcze nie było, ale było już wstępnie działające jądro systemu. Co więcej sam Linus nazwał swoje dzieło jako Freax, jednakże nazwa nie spodobała się niejakiemu Ari Lemmke, więc gdy udostępnił Torvaldsowi na serwerze ftp.funet.fi katalog dla źródeł systemu, nazwał go właśnie Linux.

Więcej...

RaspBSD: FreeBSD dla Raspberry Pi

Właściciele Raspberry Pi, którzy sympatyzują z FreeBSD ucieszą się i mogą już szykować narzędzia do formatowania swoich kart SD: ukazał się właśnie nowy port FreeBSD dla urządzeń Raspberry Pi.  RaspBSD, bo taką nosi nazwę - pracuje jak na razie na modelach B oraz B+, a wkrótce mają się pojawić wersje dla kolejnych: BeagleBone Black i Banana Pi.

Więcej...

Software Freedom Day 2015 w Krakowie

Dzień Wolnego Oprogramowania (Software Freedom Day) jest ogólnoświatowym świętem wolnego i otwartego oprogramowania (FOSS). Celem tej uroczystości jest edukacja opinii publicznej o wysokiej jakości i korzyściach płynących z korzystania z FOSS w edukacji, administracji publicznej, w domu i biznesie - w skrócie wszędzie! 
Impreza rozpocznie się o godzinie 18:00, 19 września 2015 roku w siedzibie firmy PrintBox, na ul. Rynek Główny 17 w Krakowie.

Więcej...

Monday, August 24, 2015

Goodies for Linux

Grecja będzie promować Open Source i otwarte dane

Grecki Rząd chce aby publiczna administracja przeszła na wolne i otwarte oprogramowanie, otwarte standardy i otwarte dane. Minister Ekonomii, Infrastruktury, Marynarki i Turystyki Giorgos Stathakis poprosił greckie stowarzyszenie non-profit działające na rzecz Wolnego Oprogramowania (Gfoss) o pomoc w organizacji warsztatów i konferencji, szkoleń publicznej administracji oraz oczekuje na propozycje prac badawczo-rozwojowych w zakresie kompetencji ministerstwa. Przejście na otwarte technologie ma wzmocnić grecką ekonomię.

Mozilla porzuca XUL - zmiany w rozszerzeniach Firefoksa

Kev Needham poinformował na blogu Mozilli o nadchodzących dużych zmianach w rozwoju rozszerzeń Firefoksa. Najważniejszą informacją jest implementacja nowego API dla rozszerzeń - WebExtensions  oraz stopniowe wycofywanie dodatków bazujących na XPCOM oraz XUL.

Więcej...

PC-BSD 10.2 wydane

Zespół PC-BSD ogłosił właśnie wydanie wersji swojego systemu oznaczonej numerem 10.2. Zgodnie z numeracją bazuje ona na FreeBSD o tym samym numerze, którego premiera miała miejsce kilka dni temu (przeczytaj). Projekt PC-BSD ma na celu przygotowanie systemu FreeBSD do zastosowań "desktopowych" - jako gotowe i łatwe w użytkowaniu środowisko pracy dla każdego użytkownika komputera.

Więcej...

Friday, August 21, 2015

Goodies for Linux

Google wypuściło na rynek inteligentny router WiFi oparty o Gentoo

Google wraz z firmą TP-Link udostępniły bazujący na Gentoo Linux router o nazwie OnHub - z wbudowanymi 13 antenami WiFi, anteną Bluetooth oraz ZigBee. Całość może być kontrolowana za pomocą mobilnej aplikacji dla Androida oraz iOS.
Kosztujący 200 USD router ma potencjalnie służyć jako domowe centrum sterowania inteligentnymi urządzeniami, a pod koniec roku Google planuje wypuścić kolejne urządzenia spod znaku OnHub, tym razem przy współpracy z Asusem.

Więcej...

NetIQ Privileged Account Manager 3.0 zarządza tożsamościami uprzywilejowanymi

Warszawa, 20 sierpnia 2015 r. - Firma NetIQ, wchodzący w skład Micro Focus dostawca rozwiązań bezpieczeństwa, udostępniła oprogramowanie NetIQ Privileged Account Manager 3.0 do administrowania tożsamościami uprzywilejowanymi (konta typu root czy admin). Ułatwia ono zarządzanie, monitorowanie i sterowanie uprzywilejowanym dostępem do baz danych, aplikacji, systemów i środowisk chmurowych.

Więcej...

Ubuntu pomoże graczom w aktualizacji sterowników kart graficznych

Nie ma dobrego grania bez dobrej karty graficznej. Prawdziwi gracze wiedzą, że równie ważne jest posiadanie najnowszych sterowników do tej karty - szczególnie jest to zauważalne w przypadku najnowszych gier, gdzie wzrost wydajności jest najbardziej odczuwalny. To prawda, jednak w Linuksie bieżąca aktualizacjia sterowników graficzki zazwyczaj jest trudniejsza niż pod Windows. Ubuntu właśnie wpadło na pomysł jak rozwiązać ten problem.

Więcej...

Linux w szkolnej pracowni niemile widziany przez władze?

Otrzymaliśmy informację od jednego z naszych Czytelników, a jednocześnie informatyka w jednym z urzędów gmin. Pisze on do nas o sytuacji w gminnej szkole, gdzie pracownie szkolne zostały wyposażone w nowe komputery, na których za jego opinią został zainstalowany Linux Mint wraz z całym potrzebnym oprogramowaniem.
Koszt instalacji wyniósł około 1900 zł, co przy 16 stanowiskach jest kwotą bardzo niską. Oprogramowanie Microsoftu w tym czasie, czyli system operacyjny + pakiet biurowy + licencja programu antywirusowego to była kwota rzędu 1600 zł na każde stanowisko. Na tym kończą się pozytywne wieści... Niestety dyrekcja szkoły stwierdziła, iż zainstalowanie Linuksa było nadużyciem ze strony informatyka i zażądała kwoty około 17 tys. zł z budżetu gminy na wymianę oprogramowania na płatne.

IBM wprowadza nowe rozwiązania dla systemu Linux

Warszawa, 17 sierpnia 2015 r. – Firma IBM ogłosiła wprowadzenie nowych serwerów LinuxONE oraz dedykowanego im zestawu otwartych aplikacji i narzędzi branżowych. Dzięki rozwinięciu oferty mainframe, jej klienci będą mogli korzystać z bezpiecznych i wydajnych rozwiązań stworzonych z myślą o analityce biznesowej i działaniu w środowisku chmur hybrydowych. Dodatkowo IBM udostępnił chmurę dla deweloperów oraz kody źródłowe oprogramowania, co pozwoli na tworzenie nowych aplikacji.

Więcej...

Wednesday, August 19, 2015

Goodies for Linux

Linux 4.2 w następnym tygodniu?

Linus Torvalds ogłosił wydanie siódmej wersji Release Candidate jądra Linuksa o numerze 4.2. Prawdopodobnie jest to już ostatnia wersja kandydująca i w następnym tygodniu możemy się spodziewać finalnego wydania 4.2.

Więcej...

Wsparcie dla wirtualizacji KVM ułatwia korzystanie z Linuksa na komputerach mainframe

Warszawa, 17 sierpnia 2015 r. - Firma SUSE poinformowała, że SUSE Linux Enterprise Server jest pierwszym i do tej pory jedynym serwerowym systemem operacyjnym obsługiwanym przez KVM for IBM z Systems - niedawno przedstawione rozwiązanie wirtualizacyjne open source dla komputerów mainframe firmy IBM. Informacja ta zbiega się z wprowadzeniem przez IBM pakietu LinuxONE, nowej oferty systemów Linux dla komputerów mainframe serii z System.

Więcej...

IBM i Canonical ogłosiły rozpoczęcie współpracy nad Ubuntu dla serwerów IBM

Podczas trwającej konferencji LinuxCon 2015 w Seattle, przedstawiciele firm Canonical i IBM ogłosiły plany stworzenia odmiany Ubuntu przeznaczonej specjalnie dla nowej linii serwerów mainframe przeznaczonych tylko dla Linuksa - LinuxONE oraz dla z Systems. Wpółpraca ma przynieść efekt w postaci skalowalnego Ubuntu oraz technologii cloud dla platfomy IBM Systems Z, co pozwoli na rozszerzenie jej zasięgu i wspa
KaOS 2015.08

Deweloperzy dystrybucji KaOS poinformowali o wydaniu kolejnego wydania o numerze 2015.08. Nowe obrazy ISO oferują instalację systemu umożliwiającego uruchomienie Plasmy 5 w sesji Waylanda, zaś dystrybucja praktycznie w całości przeszła z Qt 4 na Qt 5.
Wśród najbardziej wartych odnotowania uaktualnień wersji można wymienić Xorg 1.17, Glib2 2.44.2, Qt 5.50, GCC 4.9.3, Linux 4.1.5 i Systemd 224.

Więcej...

Monday, August 17, 2015

Goodies for Linux

Mozilla pracuje nad zwiększeniem prywatności w trybie prywatnym

Mozilla testuje nowy, rozszerzony tryb prywatności w Firefoksie - teraz nie tylko można ukryć historię przeglądania na swoim komputerze, ale również blokować serwisy online, które śledzą na bieżąco osoby serfujące w internecie. Co prawda istnieją już wtyczki oferujące podobne funkcje, takie jak Ghostery czy Privacy Badger - jednak Firefox połączył to razem z własnym trybem prywatnym oraz wzbogacił o pełną kontrolę działania blokady.
Śledzenie polega na gromadzeniu danych przeglądania stron internetowych danej osoby - w wielu miejscach, zazwyczaj przez dołączoną treść. Strony zajmujące się śledzeniem próbują jednoznacznie zidentyfikować osobę poprzez wykorzystanie cias
FreeBSD 10.2

Ukazała się nowa wersja systemu FreeBSD - wersja 10.2 jest trzecim wydaniem stabilnej gałęzi 10 i przynosi poprawę stabilności w stosunku do poprzedniej wersji, nieco nowych funkcji, poprawę kompatybilności dla aplikacji linuksowych, ulepszenia ZFS oraz nowe wersje środowisk GNOME i KDE.

Więcej...

Friday, August 14, 2015

Goodies for Linux

Bodhi Linux 3.1.0 z własnym forkiem Enlightenment E17

Ukazała się właśnie wersja 3.1.0 dość mało popularnej u nas dystrybucji Bodhi Linux. Jednakże jest na tyle interesująca, że warto jej zająć chwilę. Bodhi charakteryzują dwie cechy: minimalizm oraz środowisko graficzne Enlightement, a od tego wydania Moksha - czyli własny fork E17.

Więcej...

Ubuntu otworzyło źródła silnika Ubuntu One

Firma Canonical zamknęła swoją usługę rozproszonej przestrzeni dyskowej Ubuntu One już ponad rok temu, jednak teraz firma zadecydowała o udostępnieniu kodu silnika na licencji AGPLv3. Udostępniony kod służył do obsługi od strony serwera zdalnej i lokalnej synchronizacji plików użytkowników.
Jak informuje w komunikacie szef Usług Online - Martin Albisetti, jest to kod nad którym programiści Canonical spędzili parę lat ciężkiej pracy i ma nadzieję, że będzie użyteczny dla innych programistów, którzy będą mieli ochotę wdrożyć go do swoich projektów. Przez czas jaki upłynął od zamknięcia usługi kod został oczyszczony z kodu, który był specyficzny dla Ubuntu i mógł uniemożliwiać działanie w osobnym środowisku oraz z części komercyjnego ko
GNOME kończy 18 lat!

Dokładnie za 2 dni - 15 sierpnia 2015 r. projekt GNOME stanie się pełnoletni. 18 lat temu, 15. sierpnia 1997 Miguel de Icaza i Federico Mena rozpoczęli projekt GNOME - miał to być wolny odpowiednik KDE, które wówczas było jeszcze oprogramowaniem komercyjnym. Środowisko zostało oparte o GTK+, które było wydawane na licencji LGPL.
W związku z tym zespół rozwijający projekt zachęca do wspólnego świętowania tej rocznicy i podzielenia się swoją sympatią do GNOME w sieciach społecznościowych.

Więcej...

SUSE Manager dostępny w chmurach publicznych

Warszawa, 12 sierpnia 2015 r. - Narzędzie SUSE Manager do zarządzania serwerami Linux jest już dostępne w chmurach publicznych w ramach programu "bring-your-own-subscription". Program ten umożliwia klientom przeniesienie wykorzystywanych w swojej organizacji abonamentów na oprogramowanie SUSE Manager do publicznych chmur udostępnianych przez dostawców mających status SUSE Certified Cloud Service Providers, takich jak Amazon Web Services (AWS), Google Compute Engine i Microsoft Azure.

Więcej...

Kali Linux 2.0 wydany

Ukazała się druga wersja Kali Linux - dystrybucji będącej kontynuacją Backtracka, bazującej na Debianie Testing i przeznaczonej do penetracyjnych testów bezpieczeństwa. Jak zapewniają twórcy jest to najbardziej znaczące wydanie Kali od 2013 roku.

Jedną z najważniejszych zmian jest zmiana planu wydawniczego na ciągły, bazujący na Debianie Testing - pakiety są na bieżąco aktualizowane z repozytoriów Debiana zaraz po ich ukazaniu się (oraz po weryfikacji, że się nadają do instalacji). Zintergrowane z systemem nowe narzędzie ma sprawdzać codziennie dostępność nowych wersji oprogramowania i raportować w przypadku konieczności aktualizacji.

 

Wednesday, August 12, 2015

Goodies for Linux

OpenSSH 7.0 domyślnie bez obsługi SSH 1

Damien Miller z zespołu programistów projektu OpenSSH ogłosił wczoraj na liście dyskusyjnej wydanie OpenSSH w wersji 7.0. OpenSSH posiada pełną implementację protokołu SSH 2.0 oraz zawiera obsługę serwera i klienta sftp. Dodatkowo podczas kompilacji można włączyć wsparcie dla protokołu SSH w wersji 1.3 i 1.5.
Nowa wersja przynosi sporo poprawek bezpieczeństwa, skupionych przede wszystkim na przestarzałych słabych oraz niebezpiecznych metodach szyfrowania.

Więcej...

Firefox 40 przyniesie poprawę wydajności grafiki i odtwarzania filmów

Nowe, stabilne wydanie Firefoksa z numerem 40 już się szykuje, więc pewnie minie dzień, dwa zanim trafi do repozytoriów dystrybucji - ale na razie bazując na liście zmian wersji beta możemy zdradzić parę szczegółów co nas czeka w nadchodzącej wersji. Będzie parę istotnych zmian, w tym szczególnie ważne dla użytkowników Linuksa.
 
Ważną zmianą jest wprowadzenie ostrzeżeń dla rozszerzeń niepodpisanych cyfrowo i zweryfikowanych przez Mozillę. Dzięki temu instalując takie rozszerzenie użytkownik będzie informowany komunikatem o zagrożeniach wynikających z jego instalacji i producent odradza jego stosowanie. Dodatkowo sama zakładka do zarządzania rozszerzeniami została zmie
CentOS 6.7 wydany

Karanbir Singh ogłosił dostępność nowego wydania CentOS - dystrybucji klasy Enterprise kompilowanej ze źródeł RHEL. CentOS Linux 6.7 zgodnie z używaną numeracją bazuje na źródłach wydania Red Hat Enterprise Linux 6.7. Wszystkie warianty systemu - workstation, server i minimal zostały teraz umieszczone w jednym połączonym repozytorium. Po instalacji systemu zalecane jest wydanie polecenia yum update w celu pobrania i intalacji najnowyszych poprawek do systemu, które mogły się już nie znaleźć na wydanych obrazach nośników.

Więcej...

P.I.W.O. 11 - Call for Papers

Rozpoczynamy przygotowania do XI edycji Poznańskiej Imprezy Wolnego Oprogramowania, która odbędzie się 10 października 2015 r. w Centrum Wykładowo-Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej.

PIWO to idealne miejsce dla wszystkich pasjonatów FLOSS, niezależnie od posiadanego doświadczenia.
Jeśli chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub chcesz przedstawić swoją ulubioną technologię – ta impreza jest właśnie dla Ciebie!
Wykorzystaj szansę i poprowadź prelekcję lub warsztat na wybrany przez siebie temat.

Więcej...

Linux Mint 17.2 "Rafaela" Xfce i KDE wydane

Zespół twórców dystrybucji Linux Mint ogłosił wydanie wersji 17.2 w edycji KDE i Xfce.

Linux Mint 17.2 jest wydaniem o przedłużonym wsparciu i będzie wpierane do roku 2019. Nowe wydanie przynosi szereg uaktualnionego oprogramowania, sporo udoskonaleń i nowych funkcji, które jak zapewniają autorzy dystrybucji mają spowodować, że Linux Mint będzie jeszcze bardziej komfortowy do użycia.
 

Więcej...

Ukazało się wydanie Ubuntu 14.04.3 LTS

Zespół Ubuntu ogłosił wydanie Ubuntu w odświeżonej wersji 14.04.3 LTS (Long-Term Support) dla całej linii produktów z przedłużonym wsparciem. Wydanie nie jest osobną wersją - ma na celu udostępnienie nowych obrazów instalacyjnych ze zbiorem dotychczasowych aktualizacji, które nie będą musiały być pobierane podczas instalacji systemu. Równolegle dostępne są w nowej wersji wszystkie odmiany Ubuntu, a szczegółowy opis zmian dla każej z nich indywidualnie można znaleźć na osobnych informacjach o wydaniu: https://wiki.ubuntu.com/TrustyTahr/ReleaseNotes#Official_flavours
Sierpniowe wydanie Linux Magazine z Linux Mint 17.2

Wiodące artykuły sierpniowego wydania „Linux Magazine" poświęcone są włamaniom – opisują WildFire i CyberFlow: potężne narzędzia do wykrywania uporczywych ataków sieciowych nowej generacji, oraz wyszukiwanie luk za pomocą OpenVAS i Greenbone'a; na DVD znajdują się dwie pełne wersje dystrybucji Linux Mint 17.2 Rafaela: Cinnamon i Mate.
 

Wewnątrz wydania również: instalacja firmware'u

SAP HANA na serwerach IBM Power pod SUSE

Warszawa, 4 sierpnia 2015 r. - Firma SUSE poinformowała zapewnieniu wsparcia dla serwerów IBM Power z oprogramowaniem SAP HANA i systemem operacyjnym SUSE Linux Enterprise Server for SAP Applications (www.suse.com/products/sles-for-sap).
 
SUSE Linux Enterprise Server to system operacyjny, który jak pierwszy na rynku obsługiwał serwer Power Systems. Obecnie jest pierwszym i jedynym systemem wspierającym oprogramowanie SAP HANA na tychże serwerach (www.suse.com/promo/sap-hana.html). Dzięki SUSE klienci zainteresowani zastosowaniem oprogramowania SAP HANA do analizy w pamięci dużych zbiorów danych mogą wykorzystać m

Friday, August 07, 2015

Goodies for Linux

Sierpniowe wydanie Linux Magazine z Linux Mint 17.2
Wiodące artykuły sierpniowego wydania "Linux Magazine" poświęcone są włamaniom - opisują WildFire i CyberFlow: potężne narzędzia do wykrywania uporczywych ataków sieciowych nowej generacji, oraz wyszukiwanie luk za pomocą OpenVAS i Greenbone'a; na DVD znajdują się dwie pełne wersje dystrybucji Linux Mint 17.2 Rafaela: Cinnamon i Mate.
Śródziemie: Cień Mordoru również na Linuksa
Ta wiadomość z pewnością ucieszy grono graczy spod znaku pingwina : Śródziemie: Cień Mordoru - uznawana w wielu rankingach jako gra roku 2014, ukazała się właśnie w wersji dla Linuksa i Mac ( do kupienia na STEAM ). Oczywiście osoby, które już wcześniej kupiły grę w wersji dla Windows otrzymają kopię dla Linuksa lub Mac bezpłatnie.
Plasma Mobile - KDE dla smartfonów
Społeczność KDE ogłosiło wydanie Plasma Mobile - wolnej (jak wolność), przyjaznej dla użytkownika, dbającej o prywatność  oraz konfigurowalnej platformy dla urządzeń mobilnych. Plasma Mobile jest Wolnym Oprogramowaniem, które obecnie jest już rozwijana na działającym prototypie pozwalającym na korzystanie z podstawowych funkcji smartfona. Głównym celem Plasma Mobile jest danie użytkownikowi pełnej obsługi urządzenia i zostały zaprojektowany tak aby wspierać wszystkie rodzaje aplikacji. Natywne aplikacje są tworzone przy użyciu Qt, jednakże również będą wspierane napisane w GTK, dla Androida, Ubuntu Touch oraz wiele innych - o ile pozwoli na to licencja oraz poziom techniczny aplikacji. Projekt rozwijany jest na wolnych licencjach GPL i LGPL - zgodnie z polityką KDE .
Service Pack 4 dla SUSE Linux Enterprise 11 jest już dostępny
Warszawa, 28 lipca 2015 r. - Firma SUSE udostępniła  Service Pack 4 dla systemu operacyjnego SUSE Linux Enterprise 11 ( www.suse.com/promo/sle11sp4.html ). Wprowadzone usprawnienia pozwolą na wykorzystanie w pełni mocy przetwarzania oraz innowacyjnych funkcji najnowocześniejszego sprzętu. Oprócz tego wprowadzone w SP4 usprawnienia skalowalności ułatwią obsługę przez SUSE Linux Enterprise 11 najbardziej wymagających obciążeń, takich jak bazy danych przetwarzane w pamięci.
Sekurak/Offline - bezpłatny magazyn o bezpieczeństwie IT
Redakcja sekuraka wydała w lipcu tego roku pierwszy numer magazynu Sekurak/Offline . Dotyczy on w całości bezpieczeństwa aplikacj webowych. W zinie znajdziemy zarówno teksty podstawowe (podatności SQLi/XSS/CSRF czy mechanizmy HSTS/CSP), jak i bardziej zaawansowane (np. opis problemu klasy Object Injection w Zend Framework).
Lipcowe wydanie Linux Magazine z Megapakiem Ubuntu
Wiodące artykuły lipcowego wydania "Linux Magazine" poświęcone są zagadnieniom współpracy między systemami - opisują sposoby integracji Linuksa z Androidem, otwierania na Linuksie aplikacji Windows przy użyciu CrossOvera 14 lub Play On Linuksa, a DVD zawiera cztery pełne wersje dystrybucji Ubuntu, Kubuntu, Lubuntu i Xubuntu 15.04.
AllSys 3.3.7 [projekty]
Wersja 3.3.7 programu   wprowadza duże zmiany w fakturowaniu, dodano faktury UE w fakturach pozostałych i magazynowych , dodano nowe stawki VAT NP i Odw . ( odwrotne obciążenie w Polsce ). W magazynie wprowadzono zmiany związane z rozliczaniem VAT przez odwrotne obciążenie po przekroczeniu limitu sprzedaży 20 tys. netto dla wybranych towarów od 01-07-2015 r.   umożliwiono wystawianie z dokumentów WZ faktur w wybranej walucie i wybranym rodzaju ( kontrahent krajowy lub UE ). Usprawniono obsługę kasy i banku, dodano obsługę kont firmy ( sprzedawcy ) znajdujących się w krajach UE . Szczegóły znajdują się w menu Aktualizacje  
Zaawansowany monitoring bezpieczeństwa sieci - szkolenie
Zapraszamy na dwudniowe warsztaty z obszaru monioringu bezpieczeństwa sieci. Szkolenie prowadzi wieloletni praktyk z defensywnym podejściu do bezpieczeństwa IT - Przemysław Skowron. Serwis linux.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Barcamp osecowy w czerwcu 2015
Zapraszamy na kolejny z cyklu osecowych BARCAMPÓW - w Warszawie . Rezerwujcie sobie wieczór 15 Czerwca 2015 r . Zapraszamy na kolejne nieformalne spotkanie "po pracy". Możecie przyjść, wysłuchać prelekcji, zadawać pytania, poruszyć dręczące Was kwestie na forum, wziąć lub nie wziąć udziału w dyskusji. Ale także zjeść kolację z kolegami po fachu, czy napić się schłodzonego piwa. Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem, czy ekspertem, warto poznać inny punkt widzenia, wskazówki "wyjadaczy".  

Monday, August 03, 2015

Goodies for Linux

Śródziemie: Cień Mordoru również na Linuksa
Ta wiadomość z pewnością ucieszy grono graczy spod znaku pingwina : Śródziemie: Cień Mordoru - uznawana w wielu rankingach jako gra roku 2014, ukazała się właśnie w wersji dla Linuksa i Mac ( do kupienia na STEAM ). Oczywiście osoby, które już wcześniej kupiły grę w wersji dla Windows otrzymają kopię dla Linuksa lub Mac bezpłatnie.
Plasma Mobile - KDE dla smartfonów
Społeczność KDE ogłosiło wydanie Plasma Mobile - wolnej (jak wolność), przyjaznej dla użytkownika, dbającej o prywatność  oraz konfigurowalnej platformy dla urządzeń mobilnych. Plasma Mobile jest Wolnym Oprogramowaniem, które obecnie jest już rozwijana na działającym prototypie pozwalającym na korzystanie z podstawowych funkcji smartfona. Głównym celem Plasma Mobile jest danie użytkownikowi pełnej obsługi urządzenia i zostały zaprojektowany tak aby wspierać wszystkie rodzaje aplikacji. Natywne aplikacje są tworzone przy użyciu Qt, jednakże również będą wspierane napisane w GTK, dla Androida, Ubuntu Touch oraz wiele innych - o ile pozwoli na to licencja oraz poziom techniczny aplikacji. Projekt rozwijany jest na wolnych licencjach GPL i LGPL - zgodnie z polityką KDE .

Wednesday, July 29, 2015

Goodies for Linux

Service Pack 4 dla SUSE Linux Enterprise 11 jest już dostępny
Warszawa, 28 lipca 2015 r. - Firma SUSE udostępniła  Service Pack 4 dla systemu operacyjnego SUSE Linux Enterprise 11 ( www.suse.com/promo/sle11sp4.html ). Wprowadzone usprawnienia pozwolą na wykorzystanie w pełni mocy przetwarzania oraz innowacyjnych funkcji najnowocześniejszego sprzętu. Oprócz tego wprowadzone w SP4 usprawnienia skalowalności ułatwią obsługę przez SUSE Linux Enterprise 11 najbardziej wymagających obciążeń, takich jak bazy danych przetwarzane w pamięci.

Friday, July 24, 2015

Goodies for Linux

Sekurak/Offline - bezpłatny magazyn o bezpieczeństwie IT
Redakcja sekuraka wydała w lipcu tego roku pierwszy numer magazynu Sekurak/Offline . Dotyczy on w całości bezpieczeństwa aplikacj webowych. W zinie znajdziemy zarówno teksty podstawowe (podatności SQLi/XSS/CSRF czy mechanizmy HSTS/CSP), jak i bardziej zaawansowane (np. opis problemu klasy Object Injection w Zend Framework).

Wednesday, July 08, 2015

Goodies for Linux

Lipcowe wydanie Linux Magazine z Megapakiem Ubuntu
Wiodące artykuły lipcowego wydania "Linux Magazine" poświęcone są zagadnieniom współpracy między systemami - opisują sposoby integracji Linuksa z Androidem, otwierania na Linuksie aplikacji Windows przy użyciu CrossOvera 14 lub Play On Linuksa, a DVD zawiera cztery pełne wersje dystrybucji Ubuntu, Kubuntu, Lubuntu i Xubuntu 15.04.
AllSys 3.3.7 [projekty]
Wersja 3.3.7 programu   wprowadza duże zmiany w fakturowaniu, dodano faktury UE w fakturach pozostałych i magazynowych , dodano nowe stawki VAT NP i Odw . ( odwrotne obciążenie w Polsce ). W magazynie wprowadzono zmiany związane z rozliczaniem VAT przez odwrotne obciążenie po przekroczeniu limitu sprzedaży 20 tys. netto dla wybranych towarów od 01-07-2015 r.   umożliwiono wystawianie z dokumentów WZ faktur w wybranej walucie i wybranym rodzaju ( kontrahent krajowy lub UE ). Usprawniono obsługę kasy i banku, dodano obsługę kont firmy ( sprzedawcy ) znajdujących się w krajach UE . Szczegóły znajdują się w menu Aktualizacje  

Friday, June 12, 2015

Goodies for Linux

Zaawansowany monitoring bezpieczeństwa sieci - szkolenie
Zapraszamy na dwudniowe warsztaty z obszaru monioringu bezpieczeństwa sieci. Szkolenie prowadzi wieloletni praktyk z defensywnym podejściu do bezpieczeństwa IT - Przemysław Skowron. Serwis linux.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Friday, May 29, 2015

Goodies for Linux

Barcamp osecowy w czerwcu 2015
Zapraszamy na kolejny z cyklu osecowych BARCAMPÓW - w Warszawie . Rezerwujcie sobie wieczór 15 Czerwca 2015 r . Zapraszamy na kolejne nieformalne spotkanie "po pracy". Możecie przyjść, wysłuchać prelekcji, zadawać pytania, poruszyć dręczące Was kwestie na forum, wziąć lub nie wziąć udziału w dyskusji. Ale także zjeść kolację z kolegami po fachu, czy napić się schłodzonego piwa. Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem, czy ekspertem, warto poznać inny punkt widzenia, wskazówki "wyjadaczy".  

Wednesday, May 20, 2015

Goodies for Linux

Noc Informatyka^9 w Krakowie
Już 29 maja br. o 18:00 w klubie muzycznym Forty Kleparz przy ul. Kamiennej 2-4 w Krakowie rozpocznie się 9. edycja konferencji znanej pod nazwą Noc Informatyka. To  niekonwencjonalne wydarzenie rozrywkowo-naukowe, które łączy elementy konferencji otwartej, imprezy integracyjnej oraz sportów ekstremalnych. ;-)
dBConf: rozpoczął się nabór propozycji prelekcji
Organizatorzy dBConf - ogólnopolskiej konferencji bazodanowej ogłosili dziś, że czekają na propozycje prelekcji i warsztatów. W październiku bieżącego roku czeka nas druga edycja tego spotkania. W ubiegłym roku zebrało ono sporo pozytywnych opinii i jej przyszłość rysuje się optymistycznie.

Monday, May 18, 2015

Goodies for Linux

Majowe wydanie Linux Magazine z Ubuntu 15.04
Wiodące artykuły majowego wydania "Linux Magazine" poświęcone są bezpieczeństwu sieci WiFi: zawierają instrukcje dotyczące uruchamiania programów w klatce przy użyciu Firejaila, zabezpieczania haseł i danych za pomocą KeePassX-a i odkrywania luk w zabezpieczeniach SQL za pomocą Sqlmapa, a DVD zawiera Ubuntu 15.04.
Jesień Linuksowa czeka na prelekcje!
Znany jest czas i miejsce trzynastej edycji Jesieni Linuksowej, czyli konferencji dla entuzjastów GNU/Linuksa i Wolnego Oprogramowania. W tym roku odbędzie się ona w weekend 6-8 listopada w hotelu Orle Gniazdo, ale uwaga – nie w Szczyrku, a w Hucisku, w sercu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Hotel tym razem położony jest w ustronnym i malowniczym zakątku Jury. Oferuje niecałe dwieście miejsc o wysokim standardzie i przystępnej cenie, więc idealnie nadaje się na weekendowy zlot konferencyjny PLUG.

Monday, April 27, 2015

Goodies for Linux

Debian 8 Jessie wydany
Deweloperzy Debiana wydali kolejną wersję systemu operacyjnego , oznaczoną numerem 8 oraz nazwą kodową Jessie.

Monday, April 20, 2015

Goodies for Linux

Linux na Azure – darmowy tutorial wideo
Przedstawiamy Wam darmowe szkolenie wideo opisujące jak najefektywniej wykorzystywać Linuksa w chmurze Microsoft Azure. Michał Smereczyński nagrał dla nas wideo-tutorial, w którym krok-po-kroku wszystko wyjaśnia. Jeśli interesujecie się chmurą obliczeniową to na pewno znacie Michała - Michał ma wiele twarzy ;). Jest m.in. założycielem i animatorem Polskiej Grupy Użytkowników Microsoft Azure. Przedsiębiorcą – ekspertem i konsultantem w dziedzinie adaptacji i wdrożeń platformy Microsoft Azure. Ewangelistą otwartego oprogramowania i interoperacyjności.

Friday, April 17, 2015

Goodies for Linux

Kwietniowe wydanie Linux Magazine
Wiodące artykuły kwietniowego wydania "Linux Magazine" przedstawiają platformę Dużych danych Hadoop 2 pozwalającą zamiplementować Apache Sparka oraz wielozadaniowe narzędzie dla administratorów Nmon, a na DVD znajduje się Knoppix 7.5.      

Monday, March 23, 2015

Goodies for Linux

Open Source Day 2015
Już dziś zapraszamy Państwa do udziału w konferencji Open Source Day 2015 , która odbędzie się 23 kwietnia w Warszawie, w hotelu Marriott. Jest to największa w Polsce i jedna z największych w Europie konferencja poświęcona otwartym technologiom. Tegoroczna, już ósma edycja spotkania, koncentruje się na najnowszych trendach otwartych rozwiązań takich jak: OpenStack, BigData, NoSQL, security i wielu innych...

Thursday, March 05, 2015

Goodies for Linux

Marcowe wydanie Linux Magazine z Linux Mint 17.1 KDE
Wiodące artykuły marcowego wydania Linux Magazine zawierają porównanie możliwości, łatwości użytkowania i funkcji dziewięciu linuksowych edytorów wideo: Cinelerry, Flowblade'a, Kdenlive'a, Kino, Lightworksa, LiVES-a, OpenShota, Pitivi i Shotcuta. Na DVD znajduje się Linux Mint 17.1 KDE.

Monday, March 02, 2015

Goodies for Linux

Spotkania Linux & Security Days 2015 w Polsce
Tematem wiodącym sześciu spotkań w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie jest zapewnienie bezpieczeństwa i niezawodności działania całego środowiska IT - "od serwera do usera" SUSE, NetIQ i Novell zapraszają na konferencje "Linux & Security Days 2015". Spotkania zaplanowano w dniach 17-26 marca w Gdańsku, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie. Odbędą się na nich pokazy nowej wersji serwerów SUSE Linux Enterprise 12 i systemów klastrowych, stosowania wirtualizacji do backupu i disaster recovery, narzędzi do kontroli konfiguracji urządzeń użytkowników i mobilnego dostępu do danych, systemów monitorowania bezpieczeństwa, w tym dostępu do aplikacji i plików.

Wednesday, February 11, 2015

Goodies for Linux

AllSys 3.3.6 [projekty]
Wersja 3.3.6 programu jest pierwszą wersją z raportem terminów zapłaty dokumentów. System wydruków JasperReports zaktualizowano do wersji 6.0.0, dołączono bibliotekę z fontami oraz zaktualizowano pozostałe. Poprawiono obsługę faktur magazynowych wprowadzając okna powiększenia tabeli pozycji i uwag do faktury oraz wyliczenie od wartości brutto faktur oraz PZ i WZ, PZ i WZ można drukować bez wartości. W tej wersji poprawiono także dziewięć błędów uznanych za krytyczne . Aktualizacja z poprzednich wersji do wersji 3.3.6 spowoduje pobranie wszystkich najnowszych bibliotek programu. Szczegóły znajdują się w menu Aktualizacje

Friday, January 23, 2015

Goodies for Linux

Styczniowe wydanie Linux Magazine z openSUSE 13.2
Wiodące artykuły styczniowego wydania Linux Magazine poświęcone są aplikacjom webowym: przyszłości JavaScriptu, automatycznemu przetwarzaniu danych pobranych z internetu przy użyciu Portii oraz tworzeniu aplikacji za pomocą Flaska – mikroplatformy webowej w Pythonie. DVD zawiera openSUSE 13.2.