Friday, November 17, 2017

Goodies for Linux

Linux zdominował superkomputery


To, że kiedyś nastąpi ten dzień było prawie pewne. Ostatnie dwie "nielinuksowe" maszyny - chińskie komputery IBM POWER, pracujące pod kontrolą systemu AIX wypadły właśnie z najnowszego (listopad 2017) zestawienia superkomputerów i tym samym Top500 najmocniejszych serwerów  składa się tylko z maszyn kontrolowanych przez Linuksa!

Więcej...

Wednesday, November 08, 2017

Goodies for Linux

Listopadowe wydanie Linux Magazine: Internet rzeczy Ubuntu 17.10


Artykuły wiodące numeru listopadowego wydania „Linux Magazine" poświęcone inteligentnym budynkom opisują Home Assistanta, który wprowadza otwarte standardy, oraz API we/wy Adafruit ułatwiające komunikację urządzeń Internetu rzeczy.

Więcej...

Wednesday, October 11, 2017

Goodies for Linux

Październikowe wydanie Linux Magazine: Oszczędzanie energii i Arch Linux


Artykuły tematu numeru październikowego wydania „Linux Magazine" przedstawiają narzędzia do zarządzania poborem energii oraz narzędzia do sprawdzania danych ACPI dotyczących baterii.
 
Na dołączonym DVD znajduje się Arch Linux z najnowszymi wersjami oprogramowania.

Friday, September 01, 2017

Goodies for Linux

XV Jesień Linuksowa

Jesień to okres roku który ma szczególne miejsce w kalendarzu sympatyków Linuksa i otwartego oprogramowania, a to za sprawą odbywającej się już od 14 lat Jesieni Linuksowej. Tegoroczne piętnaste spotkanie zbiega się z początkiem kalendarzowej jesieni i odbędzie się w weekend 22-24 września 2017 w Ustroniu w ośrodku wypoczynkowym Muflon.

Więcej...

Wednesday, August 30, 2017

Goodies for Linux

Wrześniowe wydanie Linux Magazine: Bezpieczeństwo sieci Linux Mint 18.2 Sonya Mate

Temat numeru wrześniowego wydania „Linux Magazine" jest poświęcony trudnej kwestii bezpieczeństwa sieci i wykrywaniu luk przy użyciu Network Security Tool.

Więcej...

Friday, August 25, 2017

Goodies for Linux

Wielkie rzeczy mają zazwyczaj małe początki...

"Wielkie rzeczy mają zazwyczaj małe początki" - cytat, który motywuje od lat wielu z nas może być doskonale przypisany temu co zaczęło się 25 sierpnia 1991 roku. Tego dnia nieznany wówczas młody student Linus Torvalds napisał pamiętnego posta na listę dyskusyjną użytkowników Miniksa, w którym ogłosił rozpoczęcie prac nad darmowym (i w zamierzeniu hobbystycznym) systemem uniksowym dla procesorów rodzin i386 i i486. W najśmielszych marzeniach nie spodziewał się, że jego pomysł zdobędzie tak szybko popularność - już niecały miesiąc później ukazała się pierwsza wersja jądra pozwalająca otrzymać dzia

Friday, August 04, 2017

Goodies for Linux

Nowy openSUSE Leap 42.3 zadowoli zarówno społeczność Linuksa, jak i użytkowników biznesowych


Społeczność projektu openSUSE poinformowała o udostępnieniu bezpłatnej, linuksowej platformy systemowej openSUSE Leap 42.3. Wersja społecznościowa systemu SUSE Linux jest teraz jeszcze bardziej zgodna ze wspólnymi elementami dostępnymi w komercyjnej dystrybucji SUSE Linux Enterprise (SLE) 12 Service Pack 3.
Wspólne pakiety obydwu dystrybucji Linuksa (Leap i SLE) to kolejny argument dla doświadczonych użytkowników systemu Linux, administratorów systemów i programistów przemawiający za korzystaniem z najnowszej dystrybucji Linuksa spod znaku zielonego kameleona.

Wednesday, August 02, 2017

Goodies for Linux

Sierpniowe wydanie Linux Magazine: GPL copyleft Fedora 26

W ramach tematu numeru sierpniowego wydanie „Linux Magazine" zaprasza na lekcję historii: kronikę GPL i rewolucji copyleft oraz rozmowę z pionierem Wolnego Oprogramowania, Ebenem Moglenem, doradcą FSF, o podstawach prawnych GPL i promocji Wolnego Oprogramowania.

Więcej...

Monday, July 03, 2017

Goodies for Linux

Lipcowe wydanie Linux Magazine: Wyrażenia regularne Debian 9 Stretch

Najciekawsze materiały lipcowego wydania „Linux Magazine" zawierają analizę tworzenia bardziej czytelnych wyrażeń regularnych z Simple Regex Language, instrukcje zabezpieczania i monitorowania kontenerów w środowiskach Enterprise oraz przegląd interfejsów graficznych dla Systemd.&

Friday, June 30, 2017

Goodies for Linux

OSEC Forum 2017 - podsumowanie


6 czerwca miała miejsce pierwsza edycja OSEC Forum 2017 - bezpłatnej konferencji o charakterze technicznym i warsztatowym, zarganizowanej przez firmę OSEC. Przewodnimi tematami wydarzenia były współpraca administratorów i programistów, automatyzacja pracy oraz nowoczesne zarządzanie w IT. 

Więcej...

Tuesday, June 06, 2017

Goodies for Linux

Czerwcowe wydanie Linux Magazine: Przydatne narzędzia Megapak Ubuntu 17.04

Artykuły wiodące czerwcowego wydania „Linux Magazine" opisują przydatne narzędzia: Zim – wieloplatformowe wiki działające na pulpicie, nowy pakiet biurowy OnlyOffice Desktop Editor, rozwiązanie do samoorganizacji Getting Things Gnome i SeaMonkey Internet Suite do lekkiego przeglądania Sieci.

Więcej...

Wednesday, May 24, 2017

Goodies for Linux

Święto OpenSource – bezpłatne forum i warsztaty IT w Warszawie


Już 6 czerwca profesjonaliści, managerowie działów IT oraz pasjonaci technologii będą mieli szansę spotkać się w Warszawie podczas OSEC Forum 2017. Jest to pierwsza edycja darmowej konferencji, organizowanej przez firmę OSEC. Przewodnimi tematami wydarzenia będą współpraca administratorów i programistów, automatyzacja pracy oraz nowoczesne zarządzanie w IT. Uczestnicy wydarzenia będą mogli także wziąć udział w symulacji Kinshasa.

Więcej...

Friday, May 19, 2017

Goodies for Linux

Program Akademicki SUSE otwiera studentom drzwi do technologii open source

W ramach swojego nowego Programu Akademickiego firma SUSE otwiera studentom z całego świata drzwi do świata oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym (open source). Udostępnia bezpłatnie lub za niewielką opłatą oprogramowanie open source, plan szkoleń, narzędzia i wsparcie, aby pomóc szkołom, uniwersytetom, szpitalom prowadzącym zajęcia dydaktyczne i innym organizacjom akademickim w tworzeniu i używaniu oprogramowania open source oraz organizowaniu zajęć dla studentów w tym zakresie. Program SUSE obejmuje kursy prowadzące do uzyskania certyfikatów zawodowych dla administratorów systemów SUSE Linux (SUSE Linux Certified Administrator - SCA).

Więcej...

Dostępna jest już agenda dwunastej edycji P.I.W.O.


Miło nam poinformować, że dostępna jest już agenda dwunastej edycji P.I.W.O. Nasi Prelegenci poruszą tematykę bezpieczeństwa systemów informatycznych, opowiedzą o tym, jak wolne oprogramowanie wpływa na nasze codzienne życie i jak może pomóc osobom niepełnosprawnym, zajrzą do fascynującego świata systemów rozproszonych i opowiedzą, jak wolne oprogramowanie wspiera proces wytwarzania software'u.
Zachęcamy gorąco do rejestracji na P.I.W.O. Rejestracja jest całkowicie dobrowolna, ale dzięki niej będziemy z Tobą w kontakcie, a organizacja imprezy będzie dla nas łatwiejsza. Dziękujemy!

Friday, May 05, 2017

Goodies for Linux

Open Source Day 2017 za niecałe dwa tygodnie


Już 17 maja w hotelu Marriott w Warszawie odbędzie się 10., jubileuszowa edycja konferencji Open Source Day, największego europejskiego wydarzenia dedykowanego otwartym technologiom. W czasie konferencji na scenie wystąpią m.in. przedstawiciele wiodących globalnych marek technologicznych, którzy opowiedzą o kluczowej roli open source w rozwoju nowoczesnego oprogramowania. W agendzie zaplanowano także warsztaty prowadzone przez ekspertów Linux Polska. 

Więcej...

Thursday, May 04, 2017

Goodies for Linux

Marcowe wydanie Linux Magazine: Analiza ruchu www Ubuntu 17.04

Artykuły wiodące majowego wydania „Linux Magazine" są poświęcone otwartoźródłowym narzędziom do analizy ruchu na stronach internetowych, które jako alternatywy Google Analytics przesuwają nacisk na własny serwer klienta, całkiem nowemu podejściu do grafiki
W Zespole Szkół w Suchym Dębie pracują już na Linuksie

Pół roku temu informowaliśmy o spotkaniu w Zespole Szkół w Suchym Dębie z Minister Cyfryzacji Anną Streżyńską, gdzie zarysowany został plan wdrożenia otwartego oprogramowania szkolnego.
Dzięki zaangażowaniu miejscowego radnego Przemysława Dymarkowskiego, wraz z dyrekcją i nauczycielem informatyki - uczniowie i nauczyciele testują już Linuksa. Pracownia szkolna posiada łącznie 19 stanowisk, gdzie wysłużone Winsows XP zostały zastąpione specjalnie dostosowanym na potrzeby edukacji Linuks

Friday, April 14, 2017

Goodies for Linux

Open source podbija biznes

Otwarte oprogramowanie – czyli takie, które bazuje na dostępnym powszechnie kodzie – to dziś nie tylko rozwiązania konsumenckie, ale także podstawa działania wielu gałęzi biznesu. Jak wynika z danych Black Duck, wykorzystuje je 78 proc. przedsiębiorstw. Co więcej, aż 2/3 ankietowanych przyznało, że przy wyborze rozwiązań IT, traktuje priorytetowo te oparte o open source. Według uczestników ostatniej edycji badania Annual Future of Open Source Survey do głównych zalet otwartego oprogramowania należą wysoka jakość i elastyczność.

Więcej...

SUSE Linux Enterprise Server dla serwerów KunLun z technologią RAS 2.0

Firmy Huawei i SUSE poinformowały, że oprogramowanie SUSE Linux Enterprise Server jest preferowanym systemem operacyjnym dla serwerów KunLun z technologią RAS 2.0 produkowanych przez Huawei. System ten, oparty na wersji oprogramowania SUSE Linux Enterprise Server 12 Service Pack 2, obsługuje funkcje RAS 2.0 (skrót od Reliability, Availability, Serviceability  - niezawodność, dostępność i łatwość serwisowania), w jakie został wyposażony serwer KunLun firmy Huawei.

Więc

10. Konferencja Open Source Day już 17 maja w Warszawie – trwa rejestracja

Blisko 1000 uczestników i kilka tysięcy widzów relacji online – to frekwencja jaką cieszy się dorocznie Open Source Day. To największe w Europie wydarzenie poświęcone otwartemu oprogramowaniu na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych wydarzeń technologicznych w kraju. 10., jubileuszowa edycja wydarzenia odbędzie się już 17 maja w hotelu Marriott w Warszawie. Udział jest bezpłatny, jednak liczba miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane spotkaniempowinny więc pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji.

Więcej...

Poznańska Impreza Wolnego Oprogramowania - 27 maja 2017

Rozpoczynamy przygotowania do XII edycji Poznańskiej Imprezy Wolnego Oprogramowania, która odbędzie się 27 maja 2017 r. w Centrum Wykładowo-Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej.

Więcej...

Kwietniowe wydanie Linux Magazine: Prywatność w Sieci Manjaro 17.0

Artykuły wiodące kwietniowego wydania „Linux Magazine" są poświęcone zachowaniu prywatności w internecie – anonimowemu surfowaniu z Tailsem, prywatnemu komunikatorowi Signal, który szyfruje wiadomości głosowe i tekstowe, oraz poprawiającemu bezpieczeństwo otwartoźródłowemu routerowi Turris Omnia. &l

Relacja z II Informatycznego Pucharu Beskidów

4 marca 2017 odbył się drugi Informatyczny Puchar Beskidów – zawody jedyne w swoim rodzaju w skali ogólnopolskiej. Do Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej przyjechali uczestnicy z całej Polski, którzy zmagali się o tytułowy puchar w czterech kategoriach konkursowych: programowaniu (szkoły podstawowe i gimnazja), grafice (gimnazja), oraz projekcie informatycznym (szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne). Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczą wysokie wyniki testów (bardzo trudnych) wiedzy oraz burzliwe obrady każdej z komisji.

Więcej...

Marcowe wydanie Linux Magazine: NAS Tails 2.10

Artykuły wiodące marcowego wydania „Linux Magazine" są poświęcone budowie systemów NAS – sieciowych pamięci magazynujących (ang. Network-Attached Storage) – z użyciem Raspberry Pi z dystrybucją OpenMediaVault oraz systemu Rockstor Linux.

Więcej...

Ubuntu 17.04 (Zesty Zapus) bez partycji swap

Zgodnie z półrocznym cyklem wydawniczym ukazało się nowe wydanie Ubuntu - oznaczone numerem 17.04, o nazwie kodowej Zesty Zapus (w wolnym tłumaczeniu Skoczna Skoczomyszka). Jest to wersja o krótkim wsparciu technicznym, które trwa jedynie 9 miesięcy. Od strony wizualnej wiele zmian nie zobaczymy, nieco więcej znajdziemy w warstwie systemowej.

Więcej...

Friday, April 07, 2017

Goodies for Linux

Poznańska Impreza Wolnego Oprogramowania - 27 maja 2017

Rozpoczynamy przygotowania do XII edycji Poznańskiej Imprezy Wolnego Oprogramowania, która odbędzie się 27 maja 2017 r. w Centrum Wykładowo-Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej.

Więcej...

Wednesday, April 05, 2017

Goodies for Linux

Kwietniowe wydanie Linux Magazine: Prywatność w Sieci Manjaro 17.0

Artykuły wiodące kwietniowego wydania „Linux Magazine" są poświęcone zachowaniu prywatności w internecie – anonimowemu surfowaniu z Tailsem, prywatnemu komunikatorowi Signal, który szyfruje wiadomości głosowe i tekstowe, oraz poprawiającemu bezpieczeństwo otwartoźródłowemu routerowi Turris Omnia. &l

Friday, March 10, 2017

Goodies for Linux

Relacja z II Informatycznego Pucharu Beskidów

4 marca 2017 odbył się drugi Informatyczny Puchar Beskidów – zawody jedyne w swoim rodzaju w skali ogólnopolskiej. Do Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej przyjechali uczestnicy z całej Polski, którzy zmagali się o tytułowy puchar w czterech kategoriach konkursowych: programowaniu (szkoły podstawowe i gimnazja), grafice (gimnazja), oraz projekcie informatycznym (szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne). Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczą wysokie wyniki testów (bardzo trudnych) wiedzy oraz burzliwe obrady każdej z komisji.

Więcej...

Wednesday, March 01, 2017

Goodies for Linux

Marcowe wydanie Linux Magazine: NAS Tails 2.10

Artykuły wiodące marcowego wydania „Linux Magazine" są poświęcone budowie systemów NAS – sieciowych pamięci magazynujących (ang. Network-Attached Storage) – z użyciem Raspberry Pi z dystrybucją OpenMediaVault oraz systemu Rockstor Linux.

Więcej...

Wednesday, February 01, 2017

Goodies for Linux

Lutowe wydanie Linux Magazine: Diaspora i Linux Mint 18.1

Artykuł wiodący lutowego wydania „Linux Magazine" opisuje, jak przyłączyć się do otwartoźródłowej sieci społecznościowej Diaspora, by zachować kontrolę nad swoimi danymi.
 
Na dołączonym DVD znajduje się Linux Mint 18.1 Cinnamon.
 

Więcej...

Monday, January 09, 2017

Goodies for Linux

Styczniowe wydanie Linux Magazine: Geotagowanie, Cordova i Fedora 25

Artykuł wiodący styczniowego wydania „Linux Magazine" opisuje umieszczanie w zdjęciach informacji dotyczących położenia geograficznego za pomocą pary narzędzi do geotagowania obrazów cyfrowych digiKam i GPS Correlate.
Z wydaniem powiększonym o cztery strony rozpoczyna się też nowy dział LinuxVoice z pytaniami i odpowiedziami, najciekawszymi projektami i grami&